Změna čínské ústavy: Si by mohl vládnout neomezeně dlouho

ARD Tagesschau. Čínské vedení státu a strany chce změnit ústavu tak, aby Si Ťing-pching mohl vládnout další období.

Oficiální sdělení státní zpravodajské agentury je jen jedna věta. Centrální komise komunistické strany navrhuje, aby z ústavy vypadla formulace, která říká, že čínský prezident nesmí být ve funkce více než dvě po sobě jdoucí období. Což by znamenalo, že Si Ťin-pching by mohl zůstat šéfem státu i po roce 2023.

Není prý pochyb, uvádí německá Tagesschau, že tuto možnost využije. Od té doby, co se před pěti let dostal k moci, zvýšil se masivně jeho vliv ve straně i v centrální vládě. V rámci velké protikorupční kampaně skončilo mnoho politických oponentů ve vězení. I v zahraniční politice, uvádí německý tisk, vystupuje Čína sebevědoměji a agresivněji.

Je prý tak jasné, že návrh strany změnit ústavu, bude realizován. Diskuse se konat nebude, píše Tagesschau. V zemi funguje cenzura internetu.

V březnu se sejde v Pekingu čínský parlament.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.