Rusko není pro sousední země přitažlivým vzorem, píše Nězavisimaja

V postsovětském prostoru řada zemí šilhá po Evropské unii a spolupráci s ní. Naopak sousední Rusko nemá takovou přitažlivost jako EU.

Redakční komentář deníku Nězavismaja gazeta píše o rostoucím zájmu zemí postsovětského prostoru o ekonomickou spolupráci s Evropskou unii.

Na začátku dubna se bude v moldavském Kišiněvě konat konference, na které se chystají Moldavsko, Ukrajina a Gruzie nejspíš přijmout rezoluci o přípravě společné politiky a o větší spolupráci v oblasti bezpečnosti „proti ruské agresi“. Sdělil to moldavský předseda parlamentu Adrian Kandu.

Kandu konkrétně řekl, že by se mělo jednat o spolupráci v oblastech obranné politiky, energetiky a také o politické podpoře v dalších oblastech, včetně toho, co patří do kolonky „reintegrace území“.

Tedy, píše Nězavisimaja gazeta, tři země organizace GUAM (organizace sdružující Gruzii, Ukrajinu, Ázerbajdžán a Moldavsko: pozn. redakce) se sjednocují proti Rusku. Jsou tu ale další země, které spadají pod Společenství nezávislých států a Eurasijskou ekonomickou unii, se kterými Rusko nemá nepřátelské vztahy, ale také ne blízké vztahy.

Kyrgystán, Uzbekistán a EU

Kyrgyzstán, jenž se svého času snažil o to vstoupil do Eurasijské ekonomické unie jako rovný člen, neočekávaně aktivoval svoji politiku ve vztahu k Evropské unii. Nedávno promluvil prezident země Sooronbaj Žeenbenkov o tom, že pro zemi je nutné urychlit rozhovory s EU ohledně nové dohody o rozšíření partnerství a spolupráce. Kyrgyzský prezident to řekl na jednání s představitelem EU Peterem Burianem. Jeho země má zájem o projekty regionálního významu, podporu malého a středního podnikání a také o zvýšení vývozů na evropský trh. Jak dodal, Kyrgyzstán si vysoko cení to, že jeho země má jediná v regionu střední Asie preferenční status v obchodě s EU.

Také Uzbekistán efektivně spolupracuje s EU. Po letech byl v minulém roce v Taškentu otevřen úřad Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj. V daný moment bylo v Uzbekistánu v rámci této banky podepsáno a připraveno už několik dohod v hodnotě 200 milionů dolarů.

Moldavsko dostalo status pozorovatele v Eurasijské ekonomické unii, nicméně ve stejnou dobu pracuje ve svobodné ekonomické zóně s EU. Velká část moldavského exportu směřuje do EU a týká se to také regionu Podněstří. Produkce z tohoto sporného regionu se dostávají na trhy do EU, USA a do Kanady. Do Ruska odsud směřuje 16 % exportů.

Bělorusko a ekonomický dialog s EU

Také Bělorusko navazuje ekonomický dialog s Evropskou unii a podle slov běloruského ministra zahraničí Vladimira Makeje je rozvoj vztahů s EU v zájmech země. Tímto způsobem se z Eurasijské ekonomické unie stává nikoliv uzavřené ekonomické území, ale otevřený prostor. Jeho členové provádějí politiky několika vektorů. Rusko se v tomto případě neukazuje jako přitažlivý model pro svoje partnery. Ti se orientují směrem, kde jsou moderní technologie, ekonomické preference a politická stabilita. Nakonec není jasné, zda bude Putin prezidentem a co bude po Putinovi.

Nic naše spojence a partnery s Ruskem nedrží. Dokonce ani Kazachstán, píše dále Nězavisimaja gazeta. S Ruskem ho nyní nespojuje ani společná abeceda. Prezident Nursultan Nazarbajev podepsal nařízení, které vrací kazašskému jazyku latinku, jako tomu bylo ostatně v letech 1920 až 1940. Kazachstánu diktovala změnu na azbuku sovětská moc, nyní je návrat latinky otázkou diktátu národního zájmu země.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.