Rakouský kancléř Kurz u Putina: připravenost k misi na Ukrajině

Zpráva dne: Nový rakouský kancléř Kurz se setkal s prezidentem Putinem. Hovořilo se o vztazích obou zemí, evropských otázkách, sakncích, o Ukrajině a také o situaci v Sýrii.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz projevil odhodlání k rakouské účasti v rámci mise OSN na východní Ukrajině. Chce také být s Vladimirem Putinem „v kontaktu“ a přesvědčit ho, aby zastavil bombardování syrské východní Ghúty.

Před setkáním s ruským prezidentem Putinem se rakouský kancléř vyslovil pro účast Rakouska na eventuální misi OSN na východní Ukrajině. Naznačil, že je možné, že Rakousku připadne v tomto poslání zvláštní odpovědnost. Zdůraznil, že toto téma již bylo prodiskutováno ve vládě a že neutrální stát jako Rakousko se těší obzvláštní důvěryhodnosti ze strany dalších zemí.

Kurz k tomu uvedl: na jedné straně máme zájem zmírnit utrpení lidí, na druhé straně je naše bezpečnost a stabilita závislá na stabilitě v širším sousedství, a k tomu rozhodně Ukrajina patří.

Zda a kdy by se tato mise v Donbasu objevila, není jasné. V Moskvě a Kyjevě jsou odlišné pohledy na případný mandát. Rusko chce, aby tzv. modré helmy OSN chránily především pozorovatele OBSE, zatímco Ukrajina chce kontrolovat hranici s Ruskem.

Cesta do Ruska, vysvětloval dále Kurz, je pokračováním rakouského předsednictví v OBSE. Chce ovšem s Putinem probrat také bilaterální témata a EU témata, protože dobrý vztah k Západu je stejně tak důležitý, jako dobrý vztah k Východu. Rakousko vzhledem ke svým dějinám mělo vždy dobré vazby na Rusko.

Co se sankcí týká, kancléř doplnil, že Rakousko spoluvytváří evropskou politiku a také ji realizuje. Sankce prý nejsou samoúčelné. Cílem je odbourat napětí, rozhodnutí o sankcích se musí odehrát v Bruselu.

Kurz dodal, že stojí za Minskými dohodami, je prý potřeba pokračovat u jednacího stolu, k tomu není žádná alternativa. V realizaci Minských dohod vidí Kurz problémy. Je příznivcem principu krok za krokem, tedy pokrok v mírovém procesu by měl vést k postupnému odbourávání sankcí.

Co se ekonomiky týká, Kurz zdůraznil, že ruský trh má pro Rakousko velký potenciál. Kurz se nesetká jen s Putinem, při své návštěvě Moskvy se sejde také s ministrem pro ekonomiku, energetiku a se šéfem Gazpromu.

Kurz chce učinit Rusko odpovědným za krveprolití v Sýrii. Rusko prý musí působit tak, aby bylo krveprolití zastaveno.

V této otázce souhlasí s evropskými partnery, neboť EU očekává, že Rusko dostojí své odpovědnosti a zastaví krveprolití. Toto prý bude Kurz prosazovat ve jménu evropských partnerů.

Kurz popsal situaci v Sýrii jako dramatickou. Má radost z usnesení Rady bezpečnosti ohledně klidu zbraní. Je prý potřeba vytvořit humanitární koridory. Kurz doufá, že stálý kontakt s Ruskem povede k ukončení bombardování Ghúty.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace, www.kremlin.ru (http://www.kremlin.ru/events/president/news/56951/photos/52567)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.