Světová populace konzumuje stále více masa

Statistika a my. V roce 1990 snědl průměrný obyvatel Země 33 kg masa za rok. Od té doby se toto množství zvýšilo téměř o třetinu. Spotřeba masa vzrostla celosvětově za posledních 50 let pětinásobně.

Nejoblíbenějším masem je vepřové, kterého průměrný obyvatel planety spotřebuje 16 kg ročně, drůbežího masa sní o jeden kilogram méně a hovězího pak jen 9 kg za rok.

Průměrný obyvatel USA sní za rok 124 kg masa

Kdyby všichni lidé na světě jedli tolik masa jako průměrný obyvatel USA (124 kg/rok), bylo by pro vypěstování adekvátního množství krmiv pro dobytek zapotřebí rozlohy dalších čtyř planet. Povědomí, že nezřízená konzumace živočišných produktů může být příčinou civilizačních chorob, vede u obyvatel severní polokoule k omezování spotřeby masa a masných výrobků, případně k nahrazování mas, která jsou považována za méně zdravá, za masa zdravější.
Za nárůstem spotřeby masa stojí především obyvatelé zemí, pro které je charakteristický ekonomický vzestup. Ke snaze přecházet na západní životní styl se mimo jiné váže také konzumace steaků, hamburgerů a hot dogů. Například v Číně a Japonsku se za posledních 30 let spotřeba masa zvýšila shodně ze 4 na 54 kg na osobu a rok. Podobná situace nastala i v Brazílii, kde na konci 80. let minulého století snědli 28 kg masa na osobu a rok, zatímco dnes je to téměř trojnásobné množství (79 kg).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.