Záložní plán EU k Brexitu drží Severní Irsko v celní unii

Aktuálně: Žádná britská vláda podle britské premiérky nedovolí, aby bylo Severní Irsko spojeno s Evropskou unií. A to je přesně, to co Brusel navrhnul v rámci vyjednávání.

Žádná britská vláda nedovolí, aby Severní Irsko bylo spojeno s EU, sdělila premiérka Británie Theresa Mayová.

Mayová řekla, že žádný britský premiér nemůže „nikdy“ přijmout návrh EU, v němž se říká, že Severní Irsko může zůstat v rámci pravidel EU.

Plán pro Severní Irsko by podryl britský společný trh a „ohrozil ústavní integritu Spojeného království.“ Tím by se vytvořila celní a regulatorní hranice mezi Irskem a zbytkem Spojeného království. Mayová zdůraznila, že s tím žádný premiér nemůže nikdy souhlasit, odmítnutí prý jasně sdělí Junckerovi.

Mayová má velké dilema, protože její vláda se snaží o finální dohodu: chce vyjednat přechodnou dohodu a návrh na budoucí vazby, zároveň však musí vzít v úvahu požadavky Bruselu, opozici euroskeptických konzervativních poslanců a navíc ani nemá většinu v parlamentu.

Bývalý premiér John Major zaútočil na vlastní stranu za její nerealistickou Brexitovou politiku, která podle něj povede ke zchudnutí země. Návrhy komise, které by sever a jih Irska ponechaly jako „společné regulatorní území“, směřují k tomu, aby nevznikla tzv. tvrdá hranice, pokud se nepodaří vyjednat něco lepšího. Plán by znamenal společné kontroly mezi EU a Spojeným královstvím pro zboží, které by vstupovalo do Severního Irska a do Irské republiky z britské pevniny. Celé Irsko by tak bylo pod pravidly EU, spíše než pod britskými pravidly. Komise říká, že je to jen „operativní“ návrh prosincové dohody mezi EU a Spojeným královstvím. Dohoda volala po tzv. plném souznění, aby nedošlo k obnovení hranice.

Britská vláda je závislá na severoirské straně DUP, hovoří o návrhu jako o „náčrtu vyjednávací pozice EU, nejde o finální, závazný text.“ Británie také nechce, aby Evropský soudní dvůr byl finálním arbitrem. Irsko ovšem návrh přivítalo, protože chce chránit dohodu Good Friday z roku 1998, která ukončila dekády sektářského násilí. Irský premiér Varadkar se staví proti hranici, chce, aby vztahy mezi EU a Spojeným královstvím byly tak dobré, že hranice nebude potřeba.

Návrh otevírá možnosti i pro Británii – například celkovou dohodou mezi EU a UK, nebo specifická opatření pro Severní Irsko. Preferovanou variantou irského premiéra je úzký nový vztah mezi EU a Spojeným královstvím.

Opoziční Labour Party nyní podporuje permanentní celní unii s EU, částečně i proto, aby znovu nevznikla tvrdá hranice s Irskem. Mayová tuto politiku nazvala „zradou“ referenda z roku 2016.

Nouzová řešení by znamenala, že Severní Irsko by automaticky fungovalo dle pravidel jednotného trhu EU. Seznam sektorů, které by se „slaďovaly“, je v příloze, která obsahuje stovky zákonů EU. Představitel severoirské DUP uvedl, že návrh EU „fundamentálně porušuje porozumění, kterého bylo dosaženo v prosinci.“ Jestli si prý Dublin či EU myslí, že britská vláda podepíše dohodu u Irského moře, pak žijí v iluzi.

Ale Barnier, hlavní vyjednavač za EU, řekl, že pokud Spojené království nedodrží podmínky dohodnuté v prosinci, pak to bude mít konsekvence pro budoucí vztahy a přechodnou dohodu, kterou chce Mayová dohodnout za méně než čtyři týdny.

Text z prosince obsahuje finanční urovnání, zvláštní práva občanů a kroky, které by zabránily vzniku tvrdé hranice v Irsku. Jsou tu i další témata, kde žádná dohoda zatím není – zacházení se zbožím například.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.