ExxonMobil opouští joint ventures s ruskou firmou Rosněfť

Zpráva dne: Ropná korporace ExxonMobil musí opustit spolupráci s ruskou firmou Rosněfť, která se týkala těžby ropy v oblastech Arktidy a Černého moře.

Americké sankce firmu nutí odejít z arktických projektů i břidlice, napsaly Financial Times o dalších dopadech sankcí.

ExxonMobil opouští většinu svých společných podniků s firmou Rosněfť, ruskou státní ropnou skupinou. Odchází od projektů, které zahrnují Arktidu i Černé moře. Tyto projekty měly značný potenciál, ale byly zasaženy americkými sankcemi. Formální odchod nastane tento rok.

Některé dohody směřovaly k průzkumu v letech 2020-23, rozhodnutí odejít znamená přiznání, že firma nebyla schopna dodržet tyto lhůty.

Exxon uvedl, že rozhodnutí stáhnout se z projektů ho bude stát asi 200 milionů dolarů. Stáhnutím končí problémová strategická kooperace, která byla s velkými fanfárami podepsána v roce 2011, ale zpochybněna poté, co USA a EU uvalily sankce proti Rusku. Exxon a Rosněfť uzavřely mnoho dohod, které měly vést k investicím až 500 mld. dolarů do průzkumných projektů v ruské Arktidě, břidlici na Sibiři i hlubokomořskému průzkumu v Černém moři. Partnerství bylo vytvořeno poté, co selhala podobná dohoda mezi Rosněftí a BP, a bylo vnímáno jako strategický puč Rexe Tillersona, tehdy šéfa Exxonu, který je dnes americkým ministrem zahraničí.

V letech 2013-2014 Exxon a Rosněfť založily společné podniky pro průzkum, ale následně v roce 2014 byly uvaleny sankce na ruský ropný průmysl, obzvláště zaměřené na oblasti dohody s Exxonem: tedy Arktida, břidlice a hlubokomořská ropa.

Rosněfť uvádí, že má plány na pokračování samostatných projektů v roce 2019. Nic nového se nestalo, řekl mluvčí Rosněfti, byl to prý očekávaný krok vzhledem k sankcím. ExxonMobil byl donucen, aby to udělal.

Exxon mimo jiné uvedl, že projekt Sachalin 1, který je společným projektem s firmou Rosněfť a také s indickými a japonskými firmami, není sankcemi ovlivněn a americká skupina v něm nadále udržuje vedoucí roli.

Americké firmy dávají najevo, že i když jsou sankce EU a USA shodné, byly jimi, co se implementace týká, postiženy více. Takže Exxon byl Trumpovou administrativou zastaven v průzkumu Černého moře, zatímco italská Eni poblíž vrtat může. Exxon se musí vzdát ambicí v Rusku, takže směřuje svou pozornost na americkou břidlici a také na hlubokomořskou ropu u Guyany.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.