Španělský chirurgický řez na Katalánsku se mění v obtížnou kampaň

Aktuálně:  Katalánská otázka se stává pro Španělsko problémem na dlouhou dobu. Nákladná a dlouhá kampaň centrální vlády už budí nervozitu.

Rajoyova snaha uvalit na regiony řád z centra riskuje poškození jeho strany, informoval britský list Financial Times.

Když se španělská vláda minulý rok uchýlila ke zvláštním opatřením, aby přímo získala kontrolu nad Katalánskem a eliminovala jeho snahu o nezávislost, doufala, že se bude jednat o dočasné opatření. Ale čtyři měsíce poté se španělský chirurgický řez, který měl rychle odstranit lídry a obnovit pořádek v regionu, protahuje do dlouhé a nákladné kampaně.

Strana premiéra Rajoye projevuje obavy, že tento politický postup může poškodit stranu, destabilizovat klíčová vyjednávání o rozpočtu a dokonce i vést k předčasným volbám. Katalánsko vyvolává na vládu a celý španělský politický systém extrémní tlak, říká Pablo Simón, profesor politologie z Madridské univerzity. A konce nevidět.

Patová situace nastala po prosincových katalánských regionálních volbách, které nařídil Rajoy a chtěl tak ukončit dočasnou nadvládu nad Katalánskem. Doufal, že nová vláda bude poddanější. Místo toho strany usilující o nezávislost získaly většinu, byť malou, v místním parlamentu. A začaly usilovat o to, aby se Carles Puigdemont vrátil z exilu v Bruselu. Doma totiž čelí obviněním ze vzpoury.

Španělské soudy vydaly rozhodnutí, že Puigdemont nemůže být španělským lídrem, protože nemůže být v parlamentu fyzicky přítomen.

Separatisté proto začali uvažovat o plánu, v němž by Puigdemont byl symbolickým lídrem regionu z Belgie, zatímco role předsedy vlády by připadla Jordi Sanchézovi, který je také prominentním separatistou. Ale i on bude mít problém se zvolením: je ve vazbě rovněž kvůli vzpouře.

Španělský ministr spravedlnosti uvedl, že Puigdemont jako lídr je „nepředstavitelný“, neboť je těžké uvažovat tak o někom, kdo je ve vězení a nemůže vykonávat svou funkci.

Pokud budou Katalánci prosazovat Sanchéze, pak hned tak novou vládu mít nebudou. Pro Madrid to znamená vykonávat vládu nad Katalánskem plus je zde problém rozpočtový.

Menšinová vláda lidovců totiž spoléhá na podporu liberální strany Ciudadanos a pak baskické PNV. Ale Baskická strana je vůči zvládání katalánské krize velice kritická a nedovolí schválení rozpočtu, dokud bude nad Katalánskem přímá kontrola Madridu.

Lídr opozičních socialistů Pedro Sanchéz ještě navýšil sázku, když uvedl, že Rajoy by měl svolat předčasné volby (jinak by se měly konat v roce 2020). Vláda, která neprosadí rozpočet, není udržitelná, řekl Sanchéz.

Další komplikací pro vládu je, že hlavním vítězem napětí kvůli Katalánsku, jsou Ciudadanos, kteří mají své kořeny v boji proti katalánskému nacionalismu. Ciudadanos jedou na vlně španělského národního sentimentu. V některých průzkumech už jsou před lidovci. Nevyřešená katalánská krize poškozuje vládu, vzestup Ciudadanos to ukazuje.

Lídři pro nezávislost uvádějí, že chtějí vytvořit vládu a chtějí ukončit přímou nadvládu z Madridu co nejrychleji. Jenže některé strany pro nezávislost to odmítají, nechtějí to udělat za podmínek, které budou stanovovat španělské soudy. Někteří raději budou zvyšovat napětí, než aby se podvolili Španělsku. Emoce se vyostřují, lidé se vztekají na Madrid, není tu atmosféra, v níž by někdo chtěl navrhovat kompromis.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.