Volby v Itálii: Italové se zlobí na politiky

Aktuálně: Nedělní volby v Itálii budou aspoň podle očekávání vysvědčením politikům, ke kterým velká část Italů ztratila důvěru. Průzkumy prozrazují víc.

Italové jdou v neděli k volbám s jasným vzkazem pro politiky: „Nejsme spokojení.“ Takový je obrázek při pohledu na předvolební odhady a jejich čísla, napsal o nadcházejících volbách POLITICO. Přestože ekonomika konečně začala růst, asi kolem 1,5 %, většina obyčejných Italů to nepocítila.

První obětí nespokojenosti se může stát vládnoucí Demokratická strana, která může v neděli očekávat tvrdý úder, a to především na jihu Itálie.

Letošní volby budou organizovány podle nového a neodzkoušeného volebního systému. Očekává se, že z něj bude mít hlavní výhody středová pravice. Nicméně odhady ukazují, že absolutní většinu se nepovede získat nikomu.

Podpora pro hnutí Pěti hvězd je silná, ale roztroušená, je jen pár procentních bodů za středolevou a středopravou koalicí. Je spjatá hlavně s věkem a s profesionálním zázemím. Hnutí má silnou podporu mezi pracovníky a dělníky, slabou u důchodců. I tady se zdá, že dělníci odešli od levice.

Pět hvězd je také platformou pro kritiku eura a establishmentu. Nicméně v průběhu volební kampaně hnutí mírnilo rétoriku a přestalo požadovat odchod z eurozóny, což odráží veřejné mínění, které vůči eurozóně rovněž zmírnilo svoje postoje.

Italský euroskepticismus je podivný. Italové celkově nedůvěřují establishmentu, ale evropské instituce mají mezi italskými občany větší důvěru, než instituce místní a národní, což představuje v EU raritu.

Italové rovněž nedůvěřují domácím politikům, že dokážou zlepšit to, co je potřeba – 72 % dotázaných Italů slibům politiků nevěří. Tato nedůvěra odráží celkové nálady v italské společnosti. Roste počet lidí, kteří mají pocit, že jejich země nesplácí svým lidem to, co jí odevzdávají. Podle expertů tu jsou dvě hlavní příčiny takových nálad: nerealistické sliby politiků a ekonomický růst, který není sdílený.

Esem v rukávu letošních voleb je největší politická strana Itálie – nevoliči, jejichž počet roste každým rokem, hlavně na jihu země. V roce 2013 zůstalo doma 25 %, ale v nejjižnější části země to bylo 36 %.

V lednu varoval Mezinárodní měnový fond před rizikem chudoby mladých lidí (ve věku od 16 do 34 let) v Evropě. Jejich podíl na bohatství v Evropě je jenom 5 %. Skoro 50 % mladých Italů pod 30 let tvrdí v průzkumech, že volit nepůjde. A podle výzkumů je podíl zklamaných lidí pod 30 let, kteří nepodporují žádnou stranu, přes 40 %. Z těch, kteří volit budou, 30 % podporuje hnutí Pěti hvězd.

Obecně jsou potom politikou více znechuceny ženy než muži, sever a jih je více znechucen než střed Itálie. Nejvíce znechucení politikou jsou mladí lidé, kteří se nevzdělávají a nemají práci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.