Merkelová a Trump se shodli ohledně Putina

Zpráva dne: Angela Merkelová a Donald Trump se tentokrát shodli – v hodnocení  ruského prezidenta Putina a jeho politiky.

Spojení mezi Angelou Merkelovou a Donaldem Trumpem není zrovna blízké. Ale v rozhovoru se ohledně Putina shodli. Kritizovali jeho politiku jaderného vyzbrojování a také politiku v Sýrii.

Merkelová i Trump sledují zbrojní politiku Putina se znepokojením. Obávají se negativních dopadů na mezinárodní úsilí o kontrolu zbrojení, řekl mluvčí německé vlády.

Oba dva státníci hovořili také o Sýrii. Vyzvali Rusko, aby se zasadilo o klid zbraní v zemi, a to „okamžitě a úplně.“ Také požadují, aby Moskva ukončila svou účast na bombardování východní Ghúty. Ofenzíva proti civilním územím musí být zastavena.

Syrský režim musí být také považován za odpovědný za zhoršení humanitární situace ve východní Ghútě. Platí to u útoků proti civilistům a blokády humanitární podpory.

Trump si měl pohovořit o situaci v Sýrii také s Macronem. Následně obě dvě země vyjádřily požadavek okamžitého zavedení třicetidenního příměří. Také se vyjádřily ke společnému postupu ohledně rezoluce Rady bezpečnosti OSN týkající se klidu zbraní.

Macron a Trump vyzvali Rusko, aby na Damašek vyvinulo maximální tlak.

Ilustrační obrázek: Autor – The White House from Washington, DC – President Trump’s Trip to Germany and the G20 Summit, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60737915

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.