Dánsko jde tvrdě proti paralelní společnosti

Aktuálně: Dánsko začalo bojovat proti projevům paralelní společnosti a spřísňuje pravidla pro lidi s migračním původem.

Gheta musejí pryč. Dánsko se pustilo do boje proti paralelní společnosti, napsal článek listu Die Welt. Přistěhovalci musejí dát děti do školek, a kdo bude na určitém místě přistižen při kriminálním činu, bude potrestán přísněji.

Jazykové testy, omezení sestěhování, přísnější tresty: dánská vláda chce masivně zakročit proti paralelním společnostem. Premiér Rasmussen představil velký balíček opatření, který má zabránit tomu, aby příliš mnoho lidí s migračním původem žilo na jednom místě.

Ghetta musejí pryč – ukazuje se, že když v nich někdo vyrůstá, má méně šancí v životě, než když vyrůstá někde jinde, říká Rasmussen.

Balíček obsahuje 22 bodů. Například kriminální přečiny mají být v určitých částech města trestány přísněji, než jinde. Kdo bude přistižen v tzv. ghettech při vandalismu, obchodu s drogami, vloupání či ohrožování, bude potrestán dvakrát přísněji.

Rodiny přistěhovalců musejí dát své děti do školek, jazykové testy zajistí, aby se naučily dánsky. A vláda také bude v určitých oblastech přísněji regulovat přistěhovalectví. Lidé, kteří pobírají dávky, se tam nebudou smět stěhovat. A počítá se i se stržením celých budov.

Krátce před zveřejněním opatření si dánská vláda nechala zpracovat studii k problému. A výsledek: asi 74 000 lidí v zemi, která má 5,7 milionů obavytel, žije v paralelní společnosti. Už při představení studie dánská vláda ohlásila, že učiní kroky k nápravě situace.

K nim patří také potřeba zabránit vysoké koncentraci žáků s migračním původemna gymnáziích. Školy se budou moci samy rozhodnout, koho přijmou. A bytová společenství budou moci kriminálníkům dát rychleji výpověď.

Aby mohly být návrhy realizovány, musí vláda konzervativců a liberálů získat podporu sociálních demokratů. Ta není vyloučena, protože i dánští sociální demokraté se vyslovili pro přísnější přistěhovaleckou politiku.

První kritické hlasy v Dánsku ovšem pochybují o tom, že je právně možné, postihovat stejná provinění různě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.