Trump vítá obchodní válku, i když spojenci a trhy jsou vyděšeny

Zprava dne: Americký prezident v sérií tweetů přivítal globální obchodní válku, která se podle něj snadno vyhrává. Zdá se, že je jediný, kdo si to myslí.

Americký prezident říká, že střet ohledně oceli „snadno vyhraje“, informovaly noviny Financial Times.

Donald Trump přivítal vyhlídku na globální obchodní válku, i když američtí spojenci a globální investoři se děsí jeho plánů na zvýšení cel na dovozy oceli a hliníku. V sérii tweetů Trump uvedl, že „obchodní války jsou dobré“, „snadno se vyhrají“ a znovu také zopakoval svůj slib, že bude bránit americké pracovníky a průmysl před tím, co dlouhodobě vykresluje jako nespravedlivou zahraniční konkurenci.

Tweetoval, že je potřeba chránit zemi a pracovníky. Ocelářský průmysl je ve špatné kondici. Kapitálkami napsal, že „když nemáte ocel, nemáte zemi!“

I když se ho snažili blízcí spolupracovníci omezit a udělat výjimku například u Kanady, prezident slíbil místo toho eskalaci bitvy a znovu oživil i slib uvalit „reciproční daně“ na další země, nebo zvednout nízká americká cla, aby dorovnal ta z jiných zemí. Čína na americký postup zatím reaguje rozvážně, ale EU už je u výhrůžek. Komisařka pro obchod Malmströmová uvedla, že EU nemá na výběr a půjde proti Trumpovým clům ve Světové obchodní organizaci. Zavede i vlastní cla a další odvetná opatření. Obává se nebezpečného domino efektu.

Juncker navrhnul, že by EU mohla cílit na typicky americké produkty, například na motorky Harley-Davidson, whisky bourbon či modré džíny. Juncker také uvedl, že nemá rád pojem „obchodní válka“, ale že nevidí, jak jinak nazvat jednání válečného typu.

Roberto Azevedo, ředitel WTO, varoval, že svět stojí před propadnutím se do obchodní války. Potenciál pro eskalaci je podle něj reálný, obchodní válka ale nemůže být v ničím zájmu.

Obavy, že Trumpova cla povedou k eskalaci, způsobily ztráty na akciových trzích. Jak průmyslové skupiny, tak výrobci letadel i aut padali kvůli riziku větších materiálových nákladů i obavám z odvetných akcí. Americké ocelářské firmy sice vyskočily na burze vzhůru, ale zisky pak opět spadly kvůli obavám, že jiné země zavedou svá cla.

Řada investorů si dělá starosti s tím, že může jít o závažnou věc. Dopadem cla budou ekonomické škody, vyšší inflace a větší geopolitická nejistota. A také nižší zisky pro většinu firem. A pro spotřebitele to budou vyšší ceny mnohého zboží i ztracená pracovní místa v exportních odvětvích. Je proto potřeba vše bedlivě sledovat.

Americké podnikatelské skupiny varovaly, že cla firmám víc ublíží, než prospějí. A je možné, že také odradí zahraniční investice, což by byla rána pro Trumpovy snahy přilákat do země zahraniční kapitál. Například Electrolux, který vyrábí domácí spotřebiče, uvedl, že zastavuje velkou investici v Tennessee, kterou oznámil před měsícem. Obáváme se cel a dopadů na konkurenceschopnost americké výroby, uvedla švédská firma.

EU bude muset chránit svůj vlastní trh a zavést odvetná opatření vůči americkým výrobkům. Je to neospraveditelný krok, říka Scalfarotto, italský zástupce obchodu, poškodí to globální ekonomiku. Nejde jen o ochranu zájmů, jde i o ochranu pravidel.

Ilustrační obrázek: Autor – Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – Donald Trump, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66881688

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.