Luigi Di Maio z Pěti hvězd: my jsme celá Itálie

La Stampa. Kandidát na premiéra Pěti hvězd: Jsme absolutní vítězové.

Třetí republika Luigi di Maia začíná v deštivém březnovém ránu, dnu po triumfu. 31letý chlapec z Neapole může chtít být premiérem. Ale v projevu si dává pozor na každou čárku, každé slovo, které by mohlo rozčílit prezidenta italské republiky, Sergia Mattarellu.

První gratulace přišla samozřejmě od Bebbe Grilla a Gianroberta Casaleggia, kteří si toto vše představovali před deseti lety.

Di Maio také říká: my reprezentujeme celou „botu“ (myšleno geograficky celou Itálii). Jsme první v Ligurii, v Emilia Romagna, v Piemontu i v Laziu, kde vládneme. My reprezentujeme celý národ, zatímco ostatní reprezentují jen teritoriální zájmy.

Třetí republika je dle Di Maia post-ideologická, ideologie jsou smeteny velkými nevyřešenými tématy země. Ani levicové, ani pravicové, píše La Stampa, nebo možná, trochu levice, trochu pravice. Di Maio hovoří o chudobě, ekonomickém rozvoji, daních a bezpečnosti.

Když se mu prý povede přesvědčit ostatní strany a prezidenta, pak bude mít Itálie novou národní stranu. Xtou, uzavírá La Stampa.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.