Salvini z Ligy Severu: Jsem pyšný na to, že jsem populista

La Stampa. Zisk 17,4 % je oslavován: je to obrovské vítězství, říká lídr strany Matteo Salvini. Pět milionů Italů mi řeklo: jdi a pracuj.

Když se na tiskové konferenci hovoří o politice, nutně padne dotaz, zda může předseda Ligy Severu, Matteo Salvini, vyloučit koalici s Pěti hvězdami. Salvini ovšem odpovídá, že chce zůstat u středopravice. A mimicky ukazuje NE, když zazní dotaz, zda vůbec jen pomýšlí na vládu Pěti hvězd a Ligy. Pravicový střed je další velká téma, protože tomuto týmu nechybí mnoho k dosáhnutí většiny. A uvnitř koalice je lídrem on, Salvini.

Není divu, že na tiskové konferenci posílá pozdravy „přátelům z týmu“, tedy Forza Italia a Fratelli d´Italia. Každý si prý odpracoval svoje. Ale on, Salvini, je kandidátem na premiéra. Pak ale brzdí s tím, že kandidáta vybere prezident Mattarella. Salvini ještě zdůraznil, že vylučuje každou dočasnou vládu, technokratickou, institucioální, prostě každou namíchaninu.

Chce take uklidnit trhy, říká, že euro je chybná měna, ale nemá smysl říkat, že se z ní odchází. Je potřeba se připravovat, protože její osud je zpečetěn, říká Salvini. Za Itálii mají rozhodovat Italové. A samozřejmě Salvini přiznává, že on sám zůstává pyšným populistou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.