Reakce EU na Trumpova cla může porušit pravidla WTO

Financial Times. Plán EU odpovědět na Trumpova cla na ocel a hliník tím, že zvýší cla na americké zboží jako jsou motorky Harley Davidson, může sám narazit u WTO. Evropská komise v pondělí představila zemím EU seznam více než stovky amerických výrobků, které by mohly být zasaženy, když USA zavedou cla.

Obchodní komisařka Malmströmová uvedla, že odvetná opatření by byla zcela legální a že EU svou odpověď upraví dle pravidel WTO.

Kromě toho, že se EU zaměří na americké výrobky, diskutuje se také o tom, že celý problém se předá WTO a že případně zavede svá vlastní cla, když krok USA povede k tomu, že evropský trh bude zavalen ocelí a hliníkem.

Jenže první návrh EU je dle expertů poněkud kreativní interpretací předpisů WTO. Návrh odmítá, že USA jednají ve jménu národní bezpečnosti. EU ovšem tvrdí, že reakce USA je ochranná akce, tedy dočasné clo, které WTO povoluje tehdy, když neočekávané importy poškozují lokální průmysl. A dohoda WTO říká, že pak země mohou provést odvetu, pokud nedostanou kompenzaci během následujících 90 dnů.

Jak to, že USA se uchylují k národní bezpečnosti, tak to, že EU odmítá tento argument, by znamenalo raritní situaci ve WTO a test toho, zda je tento obchodní arbitr schopen vyřešit spor mezi svými největšími členy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.