Těm přemrštěně bohatým musíme něco vzít, říká Kevin Kühnert, předseda německých mladých socialistů

Jeden z hlavních odpůrců velké koalice v Německu poskytl rozhovor německému listu Die Zeit. Co dělat dál, aby se sociální demokracie během vládního angažmá neoslabovala?

Kühnert chce vyšší daně, více sporů s CDU a větší přítomnost německé sociální demokracie na východě, aby čelila AfD. Šéf německých mladých socialistů Kevin Kühnert vedl opozici proti koaliční vládě, která nakonec prošla. Nyní poskytl rozhovor pro německý deník Die Zeit.

Zeit: Jednou jste řekl, že když SPD znovu riskne velkou koalici, půjde ke dnu. Co teď?

Kühnert: Teď se musíme pokusit oddělit vládní práci od toho, co se děje uvnitř strany.

Zeit: Co to znamená?

Kühnert: Ve vládě bude SPD realizovat politiku, která není její. Minimální mzda těžko poroste. Ale ve straně musíme jít po vyšší minimální mzdě. Musíme stát sebevědomě vedle vlády a říci: to, co děláte, je maximální možný kompromis. To, co děláme, je samostatný společenský návrh, který při dalších volbách předložíme.

Zeit: Když budete voličům pořád říkat, jak jsou špatné kompromisy ve vládě, pak se budou ovšem ptát, proč SPD tak špatně vládne.

Kühnert: Já ale neříkám, že máme pomlouvat práci vlády. Musíme jen přestat ji nemírně euforicky komentovat. Jinak budou lidi považovat kompromisy za naši pozici.

Zeit: Ale jak to může fungovat, být zároveň ve vládě i v opozici?

Kühnert: Bude to náročné, protože to vytvoří hodně rozporů, které musíme vydržet. Je potřeba vydržet.

Zeit: Všichni v SPD hovoří o obnově. Co tím myslíte?

Kühnert: Především, musíme konkrétně říci, co hodláme realizovat. Nemůžeme si stěžovat, že je bohatství nerovně rozděleno, a nemít přitom žádný plán, jak to změnit.

Zeit: A jak se to dá změnit?

Kühnert: Například úpravou daně z majetku. Nebo u dědické daně, tady bychom mohli jít proti té džungli výjimek, které jsou roky tolerovány. Nebo nová vrcholná sazba daně. Nebo vyšší hranice příjmů. My mladí socialisté jsme připraveni se hádat o to, jaká opatření jsou nejlepší. Pro nás je nepřijatelné, že SPD se nevysloví pro žádnou ze tří variant a na konci se dívá někam pryč. Jmenovaná témata nesmí být ignorována. Musíme jako strana pořád hledat témata, která najdou souhlas občanů. Není možné, aby 45 lidí mělo stejný majetek, jako chudší polovina obyvatel. K tomu nepotřebuju pořádat makroekonomické semináře, aby lidi řekli: v tom máte pravdu.

Zeit: Proč se SPD nedaří?

Kühnert: Chyba je, že chceme dělat politiku pro co možná nejvíc lidí. A SPD v minulých volbách dosáhla mezi 17-23 % ve všech možných prostředích, i v těch, kde se vydělává hodně. To je pro stranu špatná zpráva. Strany tu nejsou pro všechny, nejsou tu proto, aby se líbily všem. Ano, musíme udělat nabídku pro hodně lidí, ale to také znamená, že některým budeme muset něco vzít.

Zeit: Komu?

Kühnert: Například těm nadměrně bohatým. Oni bohatství přece nedosáhli pouze vlastní prací a pílí, ale hlavně tím, že zaměstnávají ve firmě lidi, kteří se již dvacet let nedostatečně podílejí na ziscích té firmy. Mnoho lidí v Německu má reálné mzdové ztráty. Oni nedostávají svůj spravedlivý podíl na našem bohatství.

Zeit: Co patří k obnově SPD?

Kühnert: Například téma udržitelnosti. To je velká chyba, že jsme dlouho říkali – to patří Zeleným. Například takový odchod od uhlí, tady dluží SPD odpověď. Na jedné straně tu jsou lidi, kteří díky uhlí mají dobře placená pracovní místa. Na druhé straně tu jsou lidé, kteří čekají, že něco uděláme pro udržitelnou energetiku. A my jsme uprostřed, máme strach někomu ublížit a nemáme tedy žádnou odpověď. Když odejdeme od uhlí, pak je potřeba investovat do jiných průmyslových odvětví.

Zeit: Je možné, že SPD příliš tlačí na témata, která pro kmenové voliče vůbec nejsou důležitá: ekologie a sestěhování rodin uprchlíků.

Kühnert: Ekologie není žádné okrajové téma. Právě mladí lidé, kteří by nás v budoucnu měli volit, chápou, že se jedná o budoucí podmínky jejich života. A uprchlická politika je podle mě otázka postoje. Když se podívám na hodnoty SPD, k nimž patří solidarita, nemůžu přijít k jinému závěru, než že lidem, kteří u nás v dohledné době budou žít a od nichž požadujeme, aby se integrovali, musíme nabídnout co nejlepší podmínky, aby to mohli dokázat. K tomu patří nenechávat je v nejistotě, zda se jejich nejbližším daří dobře či ne.

Zeit: Vaši potenciální voliči se ale cítí uprchlíky spíše znejistěni.

Kühnert: Jenže důvody tohoto pocitu ohrožení se netýkají uprchlíků. Já jsem začal své turné proti Velké koalici v Pirně v Sasku, kde AfD má 40 %. Stát zde rezignoval na svou odpovědnost, u slušného bydlení, u zajištění pracovních míst, u mobility venkova. Když pak přišlo hodně uprchlíků, lidé si pomysleli: jak to, že na tohle najednou peníze jsou? Stát se v mnoha ohledech stal jen „nočním hlídačem“, to je pravda, a to nás zatěžuje. Tahle politika se musí změnit a musí to začít tím, že SPD řekne: pardon, tady jsme udělali chybu.

Zeit: AfD s tímhle pocitem pracuje, s pocitem lidí, na které se stát vykašlal, a jde jim to velmi dobře. Jak bude SPD zacházet s pravicovými populisty?

Kühnert: AfD má národně-rasistické jádro, to k demokratickému spektru nepatří. Voliči AfD ale nejsou AfD. Oni ukazují na témata, která my musíme brát vážně. A mají hodně co do činění s tím, jak se stát stáhnul. Většina z nich přeci nevolí AfD, protože si myslí, že mají bůhvíjaké kompetence něco řešit. Volí AfD, protože chtějí etablované strany donutit přemýšlet jinak. Dialog s těmito lidmi je velký úkol pro SPD, musíme se do toho pustit, hlavně na východě.

Zeit: Kde ovšem SPD nemá struktury, v Sasku máte jen 5000 členů, v Durynsku těsně nad 4000.

Kühnert: O to víc zde musíme navýšit naši přítomnost. V Meklenbursku – Předním Pomořansku máme jen dvě regionální kanceláře. Musíme přemýšlet, zda nebudeme malými autobusy objíždět města a vesničky, to by mohl být začátek.

Zeit: Kde se dnes vyhrávají volby? Vpravo, vlevo, ve středu?

Kühnert: K tomu řekl Sigmar Gabriel něco chytrého. Střed není žádné pevné místo, strany se mohou posunovat. Takže mohou vyhrát volby, když přidají vlastní témata k tématům většiny. Ale to se nám v minulých letech nedařilo. Často jsme se snažili „nasát vítr“, zjistit, co zrovna teď letí. Ale něco takového pak lidé nevolí.

Zeit: V posledních volbách se střed posunul doprava. Co to znamená pro SPD?

Kühnert: Musíme diskutovat o jiných tématech. Nechali jsme si namluvit, že se vše točí kolem uprchlíků. Ale většina lidí má jiné problémy: práci, přerozdělování, sociální věci. Zapomněli jsme ve velké koalici, jak při těchto tématech kultivovat konflikt s Unií a místo toho pořád jen mysleli na konsensus. Byli jsme krotcí a tím jsme nechali prostor pro témata jiným. Nesmíme dovolit, aby hlavní linie politiky byla: ty systémové strany proti těm novým.

Zeit: Co jste se v minulých týdnech o SPD dozvěděl a předtím nevěděl?

Kühnert: Rádi si sami vyčítáme, že jsme moc homogenní a nezakotvení v šíři obyvatelstva. Ale při mých akcích jsem se setkal s asi 7000 lidmi, a byli velmi různí, všechny věkové skupiny i povolání, řemeslníci, akademici. Tak pestré jsem to neočekával.

Zeit: Během Vašeho turné spadla SPD na 16 %, za AfD. Neobával jste se, že byste mohl svou stranu jaksi dorazit?

Kühnert: Kampaň, která by mohla SPD zničit, tu jsem nedělal. SPD se za posledních dvacet let zmenšila na polovinu. A to nikoliv v opozici, ale ve vládní odpovědnosti.

Zeit: Co Vám leze na nervy v SPD?

Kühnert: To, co u každé velké organizace: že všechno tak dlouho trvá.

Ilustrační obrázek: Autor –  Michael Lucan, CC-BY-SA 3.0 de, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66737782

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.