Radioaktivita v severní Evropě jako důkaz o ruských jaderných testech?

Stopy radioktivní látky v severní Evropě ukazují na možnost jaderných testů Ruskem.  Povedly se, jak tvrdil Putin? Nebo jde o blaf, jak tvrdí americká strana?

Informace o zvýšené radioaktivitě v severní Evropě předcházely Putinovu oznámení o nové jaderné zbrani, napsal pro Asia Times Doug Tsaruoka.

Atmosférické stopy po radioaktivním jódu byly objeveny na několika místech severní Evropy. Dodává to důvěryhodnost americkým zprávám, že ruská raketa na jaderný pohon při testování spadla v oblasti Arktidy.

Americká média informovala, a citovala přitom anonymní oficiální zdroj, že ruská raketa, jež byla stále ve výzkumu a vývoji, spadla během testování v neurčenou dobu a na neurčeném místě. Někteří experti ale takové hodnocení zpochybňují. Vladimir Putin ve svém projevu oznámil, že Rusko v roce 2017 otestovalo jaderně poháněnou raketu, a to s úspěchem. Ruský prezident také zdůraznil, že nikdo nemá k dispozici stejnou zbraň. Mluvil ale také o podmořských dronech, které jsou vybaveny jadernou roznětkou a o nové generaci mezikontinentálních raket, které umějí překonat západní protiraketové štíty.

Radiace na severu Evropy

Podle norské zprávy z konce února našel finský Úřad pro radiaci a jadernou bezpečnost zanedbatelné množství radioaktivního jódu 131 ve vzduchu nedaleko Kotky, na východ od Helsinek. A další pak v oblasti na sever od Kajaani. K tomu se uvádí, že původcem mohl být jaderný reaktor, medicínské zařízení anebo právě testy jaderných zbraní.

Finský úřad ve své tiskové zprávě mluví o velmi nízkém množství této radioaktivní látky a uvádí, že se muselo jednat o velmi současnou událost, protože poločas rozpadu jódu 131 je osm dní.

Rovněž norský Úřad na ochranu proti radiaci informoval, že na konci ledna v oblastech severního Norska nalezl v ovzduší stopy radioaktivního jódu 131. Částice ve vzduchu ale nepředstavují žádná zdravotní rizika.

Rusko také rozvíjí jaderné elektrárny, baterie a motory pro lodě, takže i to mohou být zdroje radiace.

Není možné prokázat, že se jedná o důsledek ruských testů, jak tvrdí americká strana. Je nicméně známo, že Rusko v průběhu října odzkoušelo rakety v oblasti Arktidy. Skandinávské noviny psaly o tom, že Rusko provedlo největší jaderná cvičení od konce SSSR. Testy probíhaly v oblasti od Barentsova moře až k ruskému Dálnému východu.

Záhada nových ruských raket

Putin ve své řeči nesdělil žádné detaily ohledně nové rakety s jaderným pohonem, ale video ukázalo test, který proběhl na konci roku 2017. Nicméně tvrdil, že testy prokázaly možnost postavit nový typ zbraně, strategickou jadernou raketu, která má jaderný pohon.

Americké strana ale zpochybnila jeho výroky s tím, že testování sledovala delší dobu, bylo neúspěšné a že při něm došlo k opakovanému pádu raket, včetně toho na podzim v Arktidě.

Nejmenovaný americký úředník také americkým médiím řekl, že tento druh rakety není eso v rukávě a nic nového nepřinese; strategie USA se nezaměřuje na vytvoření štítu proti takové hrozbě.

Richard Bitzinger, který je bezpečnostním expertem a pracuje pro singapurskou univerzitu, sdělil Asia Times, že rakety je možné pohánět malým jaderným motorem, ale že oznámení takové technologie Ruskem je předčasné, podobně jako hypersonické rakety.

Nabízí se otázka, zda se ruské testy skutečně nepovedly. Joseph Trevithick, který je vojenským odborníkem a autorem poslední zprávy o jaderných aktivitách Ruska, nové rakety nezmínil. Napsal později, že USA podobnou technologii testovaly v 60. letech, ale technologie byla předurčena k neúspěchu. Zároveň ale považuje Trevithick za zvláštní, že USA mlčí o nepovedených testech ruských raket, a tak se zbavují možnosti kritizovat Rusko veřejně.

Podle jeho názoru je nutné také počítat s možností, že se tyto testy Rusku povedly. Rusko mohlo rakety opakovaně testovat, aby zjistilo jejich funkčnost, což mohlo být americkou stranou „čteno“ jako neúspěšné pády raket.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.