Rozdíly v příjmech v EU vytvářejí nespokojenost, varuje Světová banka

Aktuálně: Světová banka varovala, že rozdíly v příjmech uvnitř jednotlivých zemí Evropské unie ohrožují celkovou konvergenci v EU a posilují populisty.

Rozšiřující se regionální nerovnosti jsou úrodnou půdou pro populismu.

Rozdíly v příjmech uvnitř zemí EU mohou vyvolat politickou nespokojenost a zničit tak úspěch, díky kterému se narovnávala mezera mezi bohatšími a chudšími zeměmi EU, varuje Světová banka.

Technologická změna preferuje kvalifikované pracovníky v městských oblastech, ale zároveň ubližuje méně kvalifikovaným lidem mimo velká města. Bývalá evropská komisařka uvedla, že je možné chyby napravit, ale potenciální škody divergence mezi regiony by mohly být značné. Pokud se problému nikdo nebude věnovat, pak se lidé budou cítit bezmocní, zklamání a opuštění. A to je úrodná půda pro populismus, tedy ne pro politiky, kteří přijdou s řešeními, ale pro ty, kteří přijdou s těmi správnými slogany, které budou diagnostikovat problém.

Výzkum banky ukazuje, že konvergence mezi zeměmi zakrývá rostoucí nerovnosti uvnitř zemí. Chudší země EU uzavřely mezeru s bohatšími během rozšíření na jih a východ, ale nerovnosti uvnitř zemí zůstaly, nebo přímo vzrostly. Například polské HDP na hlavu vzrostlo z poloviny EU průměru na 69 % v roce 2015, ale regionální rozdíly se zvýšily.

Diagnóza Světové banky je to, že konvergence v EU stále funguje, ale ne pro všechny a jsou zde známky rostoucích rozdílů. Evropané s nízkými příjmy mají na trhu práce všude problém téměř v celé EU. Pokud se s tím něco neudělá, pak nastane rostoucí nerovnost se všemi důsledky. Technologický pokrok vedl k vytvoření nových kreativních a analytických pracovních míst o 15 % za 15 let, ve stejné míře poklesl počet manuálních pracovních míst. Zmizení manuální práce zasáhlo rychle především Bulharsko, Itálii, Řecko, Rumunsko, Slovinsko, Maďarsko, Lotyšsko a Rakousko.

Je prý potřeba se soustředit na vzdělávací proces, který neumožňuje těm, kteří ztratili práci využít nových příležitostí. Více než 30 % patnáctiletých nemá základy gramotnosti – v Bulharsku, Rumunsku, Řecku, Maltě a na Slovensku. V některých západních zemích je to přes dvacet procent, například ve Francii.

Klesající růst produktivity také zadržel expanzi v celé Evropě a především silně padal v jižní Evropě, kde regulace v řadě zemí brzdí růst a investice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.