Američtí spojenci žádají o výjimky z Trumpových cel na ocel a hliník

Financial Times. Američtí spojenci tvrdí, že budou usilovat o výjimku z Trumpových cel na ocel a hliník, i když varovali před nebezpečím obchodní války s tím, že opatření napadnou u WTO. Napsaly o tom britské noviny Financial Times.

Vlády v Evropě i Asii tvrdí, že nepředstavují pro USA žádné nebezpečí národní bezpečnosti, odmítají tak zdůvodnění cel na ocel a hliník.

Brazílie je druhým největším importérem oceli do USA a trvá na tom, že konkurenční odvětví nemůže ohrožovat komerční či obranné zájmy USA.

Komisařka EU Cecilia Malmströmová zase uvedla, že EU počítá s tím, že bude vyňata. Kanada a Mexiko již dostaly dočasnou výjimku z pravidel, další velcí exportéři zatím tápou, zda opatření dopadne i na ně, či ne.

Ani EU, ani další velcí obchodní aktéři, zatím neoznámili okamžitou odvetu, protože se snaží vyjednat si vlastní výjimku, nebo snížení, což se může táhnout měsíce.

Trumpův plán cel může otestovat sílu vazeb Washingtonu se spojenci, o jejichž podporu usiluje vzhledem ke stížnostem na Čínu a rozhovory se Severní Koreou.

Bývalý úředník Bílého domu uvedl, že aktuální politika uráží a poškozuje právě ty lidi, kteří jsou potřeba pro vyřešení čínského problému.

Výjimky pro spojence jen činí z velmi špatného rozhodnutí poněkud méně špatné rozhodnutí. Austrálie už zapojila golfového hráče a prezidentova přítele, aby za zemi lobboval. Načež Trump popsal Austrálii jako „skvělou zemi“ s tím, že „něco s nimi udělají.“

EU, Japonsko, Jižní Korea a další země mohou být postiženy cly, i když Bílý dům zdůraznil, že jsou namířena především proti Číně.

Téma se bude probírat na setkání v Bruselu, kde se mají setkat zástupci EU, Japonska a USA, aby řešily čínské exporty levné oceli a témata spojené s duševním vlastnictvím.

EU připravila protiopatření na asi 2,8 mld. dolarů amerických dovozů už varovala, že nebude tolerovat žádný pokus USA o speciální dohodu s Velkou Británií či nějakou jinou zemí EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.