Italské volby: nerozhodný výsledek staví do středu dění prezidenta

Složitý výsledek voleb v Itálii klade velké nároky na jinak jen ceremoniálního prezidenta země Sergia Matteralla. Co od něj v této roli očekávat?

Na začátku roku hovořil italský prezident Sergio Mattarella o blížících se volbách jako o nepopsaném listu papíru. Ale ani 76letý Sicilián asi neočekával, že voliči budou tak rozčileni: podpora pro Pět hvězd, euroskeptické anti-establishmentové hnutí a Ligu Severu narostla, ovšem ne tak, aby byla v parlamentu jasná většina.

Takže nyní je to na Mattarellovi, bývalém křesťanském demokratovi, který vstoupil do politiky poté, co Mafie zabila jeho bratra. On musí vést rozhovory k vytvoření nové vlády a vyřešit politickou krizi, která již vrhá stín na zbytek EU, píší Financial Times.

Italský prezident je v klidných dobách spíš ceremoniální postava, ale v případě krizí je v centru dění. Po volbách zahájí rozhovory s hlavními politickými stranami, usoudí, kdo má největší šance na zformování vlády a jmenuje premiéra a jeho kabinet. Mattarella nyní čeká na zklidnění vášní po volbách, zatím je ani veřejně nekomentoval. Je totiž několik možností a prezident chce být nestranný.

Mattarella je jemnou, diskrétní osobností ve velmi komplexní situaci. Dvě strany si dělají nárok na vytvoření vlády: Pět hvězd, která je největší samostatnou stranou, ale i Liga Severu, která je hlavní stranou vítězné pravicové koalice. Ale každá z nich by pro vládu potřebovala podporu Pd, tedy italské sociální demokracie, která utrpěla značnou porážku a nachází se v chaosu, část strany vyzývá k odchodu do opozice.

Je ovšem možné, že Pd zůstane mimo, pak mi se mohlo spojit Pět hvězd a Liga, což je možnost, která by vyděsila investory a vzbudila obavy ohledně pozice Itálie v eurozóně. Mattarella by se také mohl v nouzi uchýlit k technokratické vládě národní jednoty a směřovat k novým volbám. Dá se tedy očekávat jednání v řádu týdnů a nové volby nelze vyloučit.

Mattarella se zapojí, až se sejde parlament v novém složení a budou zvoleni předsedové obou komor, což může trvat až do začátku dubna. Pak začne formální rozhovory s představiteli stran a bude se snažit dosáhnout nějakého konsenzu.

Ilustrační obrázek: Autor – Presidenza della Repubblica, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64051364

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.