Macron využívá situace, aby se pustil do francouzských odborů

Financial Times. Prezident chce omezit privilegia, napsal britský deník Financial Times o dění ve Francii.

Když byl ještě prezidentský kandidát, tak Emmanuel Macron mlžně naznačoval, že francouzské odbory mají privilegované postavení v otázkách sociální politiky, a že to nefunguje.

Uvádí, že sociální partneři mohou tvořit zákony a dělat politiku, což ale není jejich role.

Francouzské odbory spolu s byznys lobby mají de facto kvazi-ústavní statut v srdci poskytování sociálního systému, kde přebírají roli státu. Macron odborům, CFDT, tedy největšímu svazu řekl, že toto je passé.

Macron zdůraznil, že se chce dostat ze statu quo, který byl vytvořen v letech 1945-1970. Macron se tak i chová, navrhuje omezení odborů v oblasti vytváření politik a omezení financí jako součást reformní agendy, která by měla podpořit ekonomiku a snížit nezaměstnanost a tím i zeslabit euroskeptické, populistické hlasy.

Riskuje tím ovšem střet s hnutím práce, které již vícekrát čelilo pokusům o omezení vlivu. Vláda navrhuje nový systém profesního vzdělávání, které už nemá být pod kontrolou odborů a podnikatelských skupin, které z něho údajně profitovaly více než čtyři desetiletí.

Odbory, včetně umírněného svazu CFDT, zuří, že toto téma během hodin přípravných rozhovorů nebylo diskutováno. Neočekávaný posun prý oslabil důvěru, řekl vyjednavač za odbory.

Vláda navíc plánuje změnu v zadluženém provozovateli železnice a konec benefitů pro pracovníky na dráze. Dále plánuje škrty ve veřejné správě, i změny ve vzdělávací soustavě, které zase otřesou učitelskými odbory.

Odbory plánují protesty na 22. března. Globální investiční stratég Mateos y Lago k tomu říká, že vláda se chce pustit do všech „posvátných krav.“ Snaží se přitom neutralizovat opozici tím, že provede reformy velmi rychle.

Předchůdce Macrona, Francois Hollande, měl jiný přístup, často hledal kompromis s odbory a pak skončil jen se skrovnými reformami, než původně plánoval.

Pro rozhodnost nového prezidenta hraje řada faktorů: má velké exekutivní pravomoci, silnou většinu v parlamentu a jeho opozice je v rozkladu. Nejde prý jen o odbory, Macron se chce pustit do všech skrytých zájmů, které vidí jako hlavní překážku pro reformu země, chce zničit privilegia tzv. insiderů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.