Tillerson říká Africe, že čínské peníze ohrožují její suverenitu

Financial Times. Před cestou Tillerson zpochybnil čínskou investiční aktivitu v Africe.

Rex Tillerson, americký ministr zahraničí varoval africké vlády. Podle něj riskují omezení své suverenity, když přijímají peníze z Číny. Kritický komentář Tillersona přichází v době, kdy se USA snaží na kontinentu dohnat své postavení. V Africe je aktuálně pět z deseti nejvíce rostoucích ekonomik, ale řada z nich má problém se zajištěním financování.

Tillerson na setkání v Addis Ababě uvedl, že USA se nesnaží dostat čínské peníze z Afriky, ale že vlády by mohly ztratit kontrolu nad infrastrukturou a zdroji, když se projekty nezdaří.

Čína do infrastrukturních iniciativ vkládá miliardy dolarů každý rok. Tillerson pak varoval, že by africké země neměly riskovat prvky své suverenity, když vstupují do uspořádání investic s Čínou. Ruský protějšek Sergej Lavrov, který navštěvoval Zimbabwe, okamžitě kontroval a řekl, že „není vhodné, aby Tillerson kritizoval vztahy jeho hostitele, když on sám je hostem.“

Návštěva pěti zemí je chápána jako omluva za výrok Trumpa, který africké země označil za „shithole countries“ (slušně zapadákovy). Jeho komentáře vyvolaly ostrou kritiku. Předseda Africké unie nicméně výroky označil za minulost a odmítl se vyjádřit. A Tillerson se také dvakrát odmítl vyjádřit.

Je možné, že Tillersonovy poznámky ohledně Číny byly motivovány poznáním, že americká administrativa v Africe zaostává a nemá důležitost. Trump se o Afriku nezajímá vůbec. Není zde vůbec žádný směr.

Peking překonal Washington jako hlavní obchodní partner Afriky v roce 2009, i když USA jsou hlavní dárce pomoci. Čína investuje za rok více než 7 mld. dolarů do infrastrukturních projektů, říká bývalý diplomat a expert na Afriku Witney Schneidman.

USA si i pomalu vybírají své zástupce pro africký kontinent. V popředí jsou otázky bezpečnosti, vlády, obchodu a investic.

Tillerson se setkal s etiopskými představiteli a vyzval je k odstranění výjimečného stavu, který byl zaveden minulý měsíc po téměř třech letech protivládních protestů. Navštíví dále Džibuti, kde je největší americká vojenská základna v Africe, dále Keňu, Čad a Nigérii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.