EU a Japonsko tlačí na USA kvůli clům na ocel a hliník

Zpráva dne: Americká cla na ocel a hliník původně mířená na Čínu budí rozpory mezi USA a jejich spojenci – Evropskou unii a Japonskem. Oba partneři požadují výjimky.

Zástupci EU a Japonska potvrdili, že budou dál snažit o výjimku z amerických cel. Jejich sobotní schůzka nepřinesla jasné řešení. Komisařka pro obchod Malmströmová uvedla, že diskuse budou pokračovat, protože setkání s Robertem Lighthizerem v Bruselu nepřineslo dostatečně jasný názor na to, zda EU bude cly zasažena.

Sobotní schůzka EU, Japonska a USA byla zamýšlena jako příležitost, jak se všechny tři země domluví na společném postupu vůči Číně, a to kvůli otázce nadprodukce oceli. Místo toho ovšem Trumpův plán uvalit cla na hliník a ocel vyvolal dotazy ze strany hlavních partnerů USA. Japonský ministr vyjadřoval naději, že právě jeho země dostane výjimku. Obává se, že cla mohou narušit světový trh s hliníkem a ocelí a mít celkově negativní dopad.

Pro Trumpa jsou cla symbolem ochrany hlavních průmyslových odvětví. Kanada a Mexiko si zajistily dočasnou výjimku, ostatní země zatím mají jen vágní ujištění, že pravidla se budou uplatňovat flexibilně. Země tedy chtějí výjimky, ale zároveň se připravují na protiopatření i s tím, že by to mohlo vést k širší obchodní válce.

Brusel již varoval, že je připraven na odvetné akce proti importům z USA ve výši 2,8 mld. eur, sahající od motorek po oříškové máslo. Země také odmítají Trumpovo zdůvodnění, že se jedná o bezpečnostní důvody. Komise zdůraznila, že jak EU, tak Japonsko jsou v otázkách bezpečnosti dlouholetými partnery USA.

Trump následně tweetoval, že „EU, krásné země, které ale špatně zacházejí s USA v otázkách obchodu, si stěžují na cla na hliník a ocel. Když upustí od svých strašných bariér a cel na americké výrobky, pak my taky naše zrušíme. Velký deficit. Když ne, pak zdaníme auta. Spravedlnost!“

Trump se snaží cly vypořádat se s Čínou, krom oceli zkoumá Washington i praktiky duševního vlastnictví, na které nejspíše také uvalí cla a omezí investice.


Fotografie pro !Argument vybírá a připravuje Lukáš Havlena.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.