Případ dvojitého agenta: všichni proti Rusku

Případ útoku na dvojitého agenta v Británii eskaluje. Objevují se požadavky na to, aby Donald Trump a NATO „začali jednat“. Všichni spojenci souhlasí s názorem, že za útokem je „pravděpodobně“ Rusko.

Útok na dvojitého agenta Skripala v Británii se může stát mezinárodní krizí, myslí si článek ARD Tagesschau. NATO má obavy a USA zvyšují tlak na Rusko.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO uvedl, že Velká Británie je ceněný spojenec a tento případ dělá NATO velké starosti. Podle údajů britské premiérky Theresy Mayové je za atentát „s nejvyšší pravděpodobností“ odpovědné Rusko.

NATO je v kontaktu s britskými úřady. Nasazení jakéhokoliv nervového plynu je odporné a zcela neakceptovatelné, uvedl Stoltenberg. Bývalý americký velvyslanec v Moskvě už vidí úkol pro NATO. Je prý jedno, zda se jedná o atentát, nebo o teroristický útok, prezident Trump musí odpovědět, NATO musí odpovědět.

Západní spojenci stojí za Velkou Británií, Rex Tillerson, americký ministr zahraničí uvedl, že USA souhlasí se spojenci, že Rusko pravděpodobně stojí za útokem na Skripala.

Také francouzský prezident Emmanuel Macron ujistil Mayovou v telefonátu svou solidaritu. Mayová a Macron prý hovořili o mnoha podobách agresivního ruského chování a nutnosti koncentrovaného postupu spojenců.

Britská premiérka už vznesla proti Rusku závažné námitky. Oficiální místa v Rusku buď útok přímo zadala, nebo minimálně umožnila. Je to prý vědomý a bezohledný útok na Velkou Británii.

Mayová dále zdůraznila, že Rusko má tradici „státních vražd na zakázku.“ Vojenský nervový plyn byl navíc v Rusku vyvinut. Rusko ho vyrábí, řekla Mayová.

Plyn „nováček“ vyvinul Sovětský svaz jako nový bojový plyn. Asi sto variant patří k nejsmrtelnějším nervovým plynům, které kdy byly vyrobeny. Dostanou se přes kůži a dýchací cesty do těla. Snad je možné použít antropin jako protilátku.

Moskva má případ vysvětlit Organizaci pro zákaz chemických zbraní. Pokud prý Rusko nepodá důvěryhodnou odpověď, pak bude útok považován za nezákonné nasazení síly ruského státu proti Velké Británii, řekla Mayová. A potom předloží celou řadu protiopatření.

Obvinění Moskvy znamená podstatné další zhoršení britsko-ruského napětí. Ruská vláda reagovala na vystoupení Mayové s posměchem. Údajně hovořila o „cirkusovém vystoupení v britském parlamentu.“ Britská vláda prý dělá politickou kampaň na základě provokace a hovoří o báchorkách.

Putin uvedl, že si Britové mají věc vyšetřit, pak se bude diskutovat. Britská ministryně vnitra svolala sezení národního krizového štábu.

Bývalý špion Skripal a jeho dcera Julie jsou v kritickém stavu. Bývalý dvojitý agent informoval britskou tajnou službu MI6 o ruských agentech v Evropě. V rámci výměny se dostal v roce 2010 do Británie.

Ilustrační obrázek: Autor – Postdlf from w, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12123244

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.