Spojené státy mají dojnou krávu z Evropy, a ne naopak!

Stížnosti Trumpa na EU nemají podporu v číslech. Pro USA je hospodářský vztah s EU velice výhodný a je jeho čistým příjemce. Je to EU, kdo by si mohla stěžovat.

Komentátor Leonid Beršidskij píše na stránkách agentury Bloomberg o Trumpově obchodní politice vůči Evropské unii.

Plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na obchodní válku se sice ostentativně netýkají Evropy, nicméně – zdá se, že Trump si myslí, že týkají. Minulé úterý se nechal slyšet, že Evropská unie má ke Spojeným státům tvrdý přístup, který znamená, že pro USA bylo „skoro nemožné dělat byznys“. Nemá smysl, dodává Beršidskij, dohledávat faktičnost těchto slov. Stojí ale za to dodat, že USA tu otravují svoji oblíbenou studnu bez jasných důvodů.

Už se hovoří o tom, že Spojené státy vyjmou Kanadu a Mexiko z Trumpových celních tarifů na ocel a na hliník. Pokud k tomu dojde, budou tyto tarify nejvíce poškozovat Brazílii, Jižní Koreu a Rusko, jejichž podíl činí 32 % amerického dovozu. Největší exportér z EU, Německo, dováží do USA jen 3 %. Tarify na hliník se dotknou Ruska, Spojených arabských emirátů a Číny. Evropská unie není, díky energetické náročnosti těžby, velkým producentem hliníku, přesto si hlasitě stěžovala na tyto kroky americké administrativy. Pohrozila zavedením cel na americké džíny Levi‘s, motocykly Harley and Davidson, na bourbon a nyní také na arašídové máslo, brusinky a pomerančový džus. Jean-Claude Jucker to komentoval slovy: „I my můžeme dělat hlouposti.“

V přísně ekonomickém smyslu to není evropská válka, ale v politickém se jedná o to, že se EU postaví americkému vydírání. Byla to evropská nedůvěra v americkou tendenci dominovat, co, ve zkratce řečeno, zabilo dohodu o TTIP.  Evropská byrokracie využila výjimečné možnosti bojovat v populární válce.

Spojené státy ohrožují svůj nejlepší ekonomický vztah na světě

Spojené státy by udělaly dobře, kdyby Evropu z jakékoliv celní ofenzívy vynechaly. Jinak ohrožují ten nejlepší ekonomický vztah na světě. Minulou středu uveřejnila Americká obchodní komora při EU výroční zprávu, která popisuje tuto ekonomickou symbiózu jako základ současného globálního hospodářství v hodnotě 5,5 bilionů dolarů v prodejích amerických filiálek v EU. Podle zprávy tento hospodářský vztah vytváří a diktuje globální obchod, investice a toky kapitálu. Jde o vztah, který nemá ve světě obdoby. A toto, píše Beršidskij dále, je pravdivější popis toho, čemu Trump říká „skoro nemožné dělat byznys“.

Celková bilance je výhodnější pro Spojené státy. Produkce amerických firem na evropském trhu činila v roce 2016 celkem 720 miliard dolarů, což je mnohem více než evropských 584 miliard dolarů v USA. Evropané také utratí mnohem více na výzkum a vývoj v USA, než americká strana v Evropě. Tato čísla ukazují, že Spojené státy jsou v tomto ekonomickém vztahu čistým příjemcem, a že i velká část nevyrovnané obchodní bilance má souvislost s aktivitami amerických firem: skoro 60 % amerických dovozů z EU je zboží vyrobené americkými firmami. V oblasti Asie-Tichomoří se jedná jen o 40 %.

Dokonce i pro Trumpa by mohlo být zřejmé, že obchod je jen jednou z částí celkového vztahu. Z evropského pohledu je tento vztah vychýlený ve prospěch USA, například ve vztahu k otázkám zdanění mnohonárodních korporací. Beršidskij uvádí jako příklad irskou daň z autorských práv, která v letech 2010 až 2015 činila 23 % DPH Irska. Takovou možnost využívají hojně americké technologické firmy. Pokud by si tedy někdo měl stěžovat, měli by to být spíše Evropané.

Žádná obchodní válka ještě nezačala. Trump nahrává svým americkým podporovatelům a evropští politici pak zase publiku, které je vůči Trumpovi skeptické.  Nicméně, myslí si Beršidskij, pokud taková, byť i malá, obchodní válka začne, přinese rychle zlou krev. Evropa totiž má nástroje, jak ranit americké mnohonárodní firmy, i když to zatím dělá jen málo. Pokud si Trump váží amerických hospodářských pilířů, měl by ocenit evropskou shovívavost a nechat Evropu na pokoji.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Fotografie pro !Argument vybírá a připravuje Lukáš Havlena.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.