USA chce od Číny plán na snížení obchodního deficitu o 100 mld. dolarů

Financial Times. Prezident Trump chce zvýšit vývoz a ve hře jsou letadla, boby i auta. 

Trumpova administrativa chce, aby Čína dovážela víc aut, letadel, sójových bobů a zemního plynu. Jde o splnění cíle, aby byl bilaterální deficit s USA snížen o 100 mld. dolarů.

Snižovat deficit přes vyšší exporty USA by mohlo snížit nároky na čínské exporty do USA. Plán na snížení deficitu požadují jak ministr financí, tak i zástupce amerického obchodu Lighthizer i Gary Cohn.

Těch 100 mld. dolarů je více než čtvrtina deficitu minulého roku ve výši 375 mld. dolarů. Nicméně požadavky Bílého domu jsou tak velké, že Peking, který už nabídnul, že bude liberalizovat své finanční služby a upustí od některých limitů zahraničního držení akcií, by měl velké problémy tento cíl splnit.

Čínská delegace nejprve uvedla, že snížení deficitu tímto způsobem není tržní cesta, jak obchodovat. Preferovaná varianta pro USA je navýšit silně exporty do Číny u sójových bobů, letadel, aut a zemního plynu. Ale je možné cíle dosáhnout také tím, že se snaží čínských export do USA, tedy u zpracovatelského zboží (stroje, elektrické produkty) nebo samozřejmě kombinace obojí.

Cíl je stonásobná redukce deficitu, o kterém dříve Trump mluvil. Ale pak bylo patrné, že se spletl.

Číňané uvádějí, že nerovnost je částečně kvůli restrikcím amerického exportu, viz také high tech zboží a vojenské zařízení. Kdyby prý toto bylo uvolněno, pak by se deficit snížil o třetinu. A Číňané znovu varují, že v obchodní válce nikdy nevyhrává.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.