Čína se chce vyhnout obchodní válce s USA, ale když bude muset, půjde cestou odvety

Co říká v rozhovoru dlouholetý poradce čínských lídrů Lawrence Kuhn nejen o možnosti obchodní války mezi USA a Čínou, ale i o novém postavení prezidenta Si a jeho reformách?

Noviny Asia Times přinášejí rozhovor s Lawrencem Kuhnem, který je dlouhodobým poradcem čínských lídrů i globálních korporací. Říká, že Peking vnímá Japonsko jako hlavní sílu za strategií „čtyřky“ proti Číně.

Atimes: Proč se prezident Si Ťinch Pching zaměřil na zrušení časového omezení funkce prezidenta, které byla zakotveno v ústavě?

Kuhn: Si usiluje o absolutní autoritu a moc, aby mohl do poloviny století zemi dovést k „velkému oživení čínského lidu“, v roce 2049 bude stoleté výročí založení Čínské lidové republiky. Si má velkou vizi Číny jako modernizované, socialistické země, která prosperuje, je silná, demokratická, kulturně vyspělá, harmonická a krásná.

Si také musí zvládnout krátkodobé úkoly – musí především kontrolovat finanční rizika a potřebuje mít moc, aby překonal různé skupinové zájmy a prosadil tak rozsáhlé reformy.

Atimes: Posílí to, nebo oslabí jeho systémové uchopení moci v Číně?

Kuhn: Si v dohledné budoucnosti jako zásadní lídr posílí svou systémovou moc, ale reforma úřadu prezidenta není tak zásadní, jako některé jeho předchozí kroky. Sice je to, že už prezident není omezen dvojí kandidaturou, všude v titulcích, ale je to spíš symbolický, závěrečný krok, který potvrzuje jeho aboslutní moc, není to průlom sám o sobě.

Mnohem větší význam mělo například to, že Si Ťing Pchingova idea „nové éry socialismu s čínskými znaky“, se dostala v říjnu 2017 do ústavy.

Atimes: Změna ústavy v Číně vyvolala mezinárodní pobouření. Oslabí to pozici čínského prezidenta na Západě, a je to důležité?

Kuhn: Reakce Západu byla mnohem negativnější, než se očekávalo, ale nedává moc smyslu. Si je samozřejmě uznáván jako lídr druhé největší ekonomiky světa, s rostoucím diplomatickým angažmá a vojenskými možnostmi. Má silnější postavení v tom, že nyní už nemá smysl čekat na dalšího lídra.

Atimes: Navrhne Si nová pravidla pro zahraniční investice, bude Čína vzdorovat clům a protekcionismu?

Kuhn: Čína už má plány na otevření finančních služeb ve většině kategorií, v případě zahraničního vlastnictví do 51% okamžitě a v kateorii do 100% po třech letech. Myslím, že takových oblastí bude víc, Čína začíná ale právě u tohoto sektoru. Je potřeba zdůraznit, že takovéto otevírání trhu je dobré pro Čínu a čínského spotřebitele, protože přináší na trh více konkurence.

Atimes: Může se stát, že Čína nakonec skončí v obchodní válce s USA?

Kuhn: Číňané udělají vše možné, aby k obchodní válce nedošlo, ale budou muset udělat nějaká opatření, aby si ochránili mezinárodní důvěryhodnost a také pozici v očích vlastního lidu. Očekával bych, že čínská odveta bude proporční, možná poněkud méně než proporční, tak, aby ukázala i možnost opatření snížit, ne navýšit.

Atimes: Jak se daří Číně udržovat její růstový cíl ve výši 6,5 % ročně?

Kuhn: Je to cíl „zhruba.“ Čína je odhodlána udržovat růst v tomto pásmu, udržovat zaměstnanost a umožnit tak další cíle. Bude používat aktivní fiskální politiku a obezřetnou monetární politiku.

Atimes: Jak ovlivňuje americká politika „čtyřky“ nebo indo-pacifická regionální politika americko-čínské vztahy?

Kuhn: Čína správně identifikovala tyto nové „zadržovací kroky“, zejména tzv. „čtyřstranný bezpečnostní dialog“, který zahrnuje USA, Japonsko, Indii a Austrálii. USA ho přiživují, ale nejvíc ho využívá Japonsko, Indie vidí dlouhodobou potřebu čelit Číně v Indickém oceánu. Je to velká věc, z dlouhodobého hlediska, ale ne kvůli USA.

Atimes: Západní zprávy uvádějí, že rostou obavy z čínského ekonomického vlivu v Evropě. Bude to komplikovat čínské plány získat spojence pro její iniciativu Pásu a Stezky?

Kuhn: V různých zemích i oblastech roste tlak proti Číně, ta musí odpovědět mazaně a sofistikovaně. Například se angažuje ve východní Evropě v rámci iniciativy 16+1, což má své přínosy i náklady. Čína musí vyrovnat své externí ekonomické zájmy s otevřením svých trhů. Bude to trvalé téma.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Fotografie pro !Argument vybírá a připravuje Lukáš Havlena.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.