Merkelová znovu zvolena kancléřkou. Ale našlo se 35 odpadlíků

ARD Tagesschau. Znovuzvolení Angely Merkelové bylo nakonec dost těsné. Navzdory jasné většiny dostala jen o devět hlasů víc, než bylo potřeba. Spolkový prezident Steinmeier následně předal Merkelové jmenovací listiny.

Angela Merkelová, 63letá předsedkyně CDU, se počtvrté stala kancléřkou. V tajné volbě získala 364 hlasů z 688 odevzdaných platných. Je to jen o devět hlasů víc, než je většina 355, kterou je pro zvolení kancléřkou potřeba.

Očividně řada poslanců koalice pro Merkelovou nehlasovala, protože dohromady mají CDU/CSU a SPD 399 křesel. Spolkový sněm má dohromady 709 poslanců.

Před čtyřmi roky získala Merkelová o 42 hlasů méně než měly tehdy dohromady SPD a CDU/CSU. Jenže tehdy měly podstatně větší většinu než dnes. Ani v letech 2005 a 2009 nehlasovali všichni poslanci právě pro Merkelovou.

Hlasování je tajné, takže není jasné, kolik odpadlíků bylo z vlastních řad.

Opozice ve výsledku hlasování nevidí dobrý začátek velké koalice. Je prý vidět, že řada poslanců SPD, ale i Unie pro Merkelovou nehlasovala.

Nový kabinet by se měl sejít hned ve středu odpoledne.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.