Trump chce uvalit další cla: na čínské zboží za 60 mld. dolarů

Aktuálně: USA plánují uvalit další cla na čínské dovozy do země. Mají se dotýkat oblasti technologii a telekomunikace. Existují ale obavy, že cla se dotknou také spotřebního zboží z Číny.

Americký prezident Donald Trump se snaží uvalit cla na čínské dovozy, zaměří se na technologii a telekomunikace, uvádí Reuters.

Jedná se o šetření v oblasti duševního vlastnictví a cla by prý měla přijít velmi brzy. Původní seznam zahrnuje informační technologie, spotřební elektroniku a telekomunikace, ale nakonec může být širší a zahrnovat až sto výrobků.

Čínská strana uvedla, že vztahy mezi oběma zeměmi by neměly být hrou s nulovým součtem a obě dvě země by měly konstruktivně pracovat na snížení napětí. Čína nesouhlasí s používáním unilaterálních protekcionistických nástrojů.

Pokud kroky USA poškodí čínské zájmy, pak Čína podnikne kroky k ochraně svých legitimních zájmů, zaznělo také z čínského ministerstva zahraničí.

Trump chce potrestat Čínu za její investiční politiku, která nutí americké firmy, aby se vzdaly svého technologického tajemství za možnost operovat v zemi. Také zvažuje zavést investiční restrikce na čínské firmy nad míru danou bezpečnostními omezeními, žádné detaily ale zatím nejsou známy.

Lobbisté ve Washingtonu vyjadřují obavy, že Trumpův ambiciózní plán zahrne i další spotřební zboží jako textil, boty či hračky. Čína má s USA obchodní přebytek ve výši 375 mld. dolarů a Washington na ni naléhá, aby hledala cesty, jak tento přebytek snížit. Trump nastoupil do úřadu s příslibem, že bude chránit americké pracovníky před dovozy, proto také zemi stáhnul z Transpacifické dohody. Také znovu vyjednává dohodu NAFTA a nedávno oznámil uvalení cel na hliník a ocel. A nyní hodlá řešit otázku obchodních vztahů s Pekingem.

Pokud je to myšleno vážně, varují experti na Čínu, pak Čína provede odvetu. Klíčová otázka pak je, jak na odvetu odpoví USA? Čínská pozice může být, kvůli ekonomickému významu jejího obchodního přebytku, špatná. Je proto potřeba vyjednávat a vyhnout se velkému obchodnímu konfliktu, který by mohl ohrozit akciové trhy.

Politico uvedl, že původně byl představen balíček ve výši 30 mld. dolarů, kterých by se dotklo clo. Trumpovi se ovšem nezdál dost velký. Proces prý vedou Peter Navarro a Robert Lighthizer, protekcionisté, kteří také chtějí využít cla pro narovnání obchodního deficitu.

Americké firmy se sice obávají čínské odvety, na druhou stranu ale naléhají na přísnější postoj Washingtonu vůči čínské průmyslové politice, která zahrnuje například omezení přístupu na čínský trh a plán „Made in China 2025“, jehož cílem je nahradit zahraniční technologie domácími.

Stížnosti na to, jak Čína zachází s právy k duševnímu vlastnictví, přichází z celého světa, nejen z USA. Ovšem Trumpovy kroky ohledně uvalení cel na ocel a hliník mezinárodní spolupráci komplikují  a Trump bude těžko hledat spojence. Čína si prý přeje, aby USA a EU byly ohledně cel na ocel ve sporu, neboť se nejvíce obává spojeného západního tlaku. Trumpova cla nyní podporu Evropy oslabila.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Fotografie pro !Argument vybírá a připravuje Lukáš Havlena.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.