Volební debaty v Rusku se nesmějí moderovat. Mění se tak ve frašku

Televizní debaty kandidátů na prezidenta Ruska není možné ze zákona moderovat, což vede k jejich degradování. Jedna z posledních skončila urážkami a pláčem.

Televizní debaty prezidentských kandidátů už není možné sledovat, píše článek Kiry Kotovové pro ruský deník Moskovskij komsomolec.

Smysluplnost názorů kandidátů se téměř nedá zhodnotit, protože debaty opanovala fraška, směšnost a nadávky. Původně v nich byl přítomen alespoň prvek šou, který je pro Ksenii Sobčakovou normální. Přesto její první debaty s Vladimirem Žirinovským bylo nepříjemné sledovat, protože přecházely do osobní roviny, nicméně jediná dáma mezi kandidáty se držela. To ale byly debaty jeden na jednoho. Když se Sobčaková ocitla v debatě se všemi kandidáty, její nervy to nezvládly. To, co se v poslední debatě dělo, bylo skutečně nečestné, dokonce i na politiku.

Pravidelná debata kandidátů se vysílala ve středu v čase pro ruský Dálný východ. Při této debatě opět všichni všem skákali do řeči a vykřikovali své požadavky. „Milí přátelé, sami vidíte, že všichni tito stateční muži bojují ne proti Putinovi, oni bojují proti mně. Já bojuju proti Putinovi.“, nechala se slyšet Sobčaková.

Ve zbytku už se nedalo vyznat. Ještě další minutu se Sobčaková snažila držet, hovořila o tom, že strany KSRF a také liberální demokraté jsou pro Putina pohodlnými partnery, neboť od něj mají odvádět pozornost. Snažila se rozvinout toto téma bez ohledu na výkřiky prakticky každého kandidáta ve studiu. „Prosím, přijďte a hlasujte proti tomuhle cirkusu.“

Kandidát liberálních demokratů Vladimir Žirinovskij vykřikoval urážky. Mluvil o Sobčakové jako o „holčičce“, mluvil o „nočníku“ a „mateřské školce“ a také jí poradil, aby zavolala maminku a žádal, aby Sobčakovou odvezli do blázince.

„Proč tu překřikují jenom mně? To je ostudné!“, kontrovala Sobčaková. To už měl ale mít slovo kandidát Komunistů Ruska Maxim Surajkin.

Moderátor pořadu na státní televizi Rossija 1 Vladimir Solovjev se snažil situaci zachránit. Žádal, aby mohl mluvčí dokončit svoje slova, Sobčaková už ale byla rozčílená a dostala se do slovní výměny s moderátorem. Slíbila, že si bude stěžovat u Centrální volební komise, protože právě Solovjev jí i divákům vnutil tento formát diskuze, který umožnil oponentům bezohledně se jí vysmívat. Moderátor se snažil vysvětlit, že nemůže hostům zakazovat mluvit, protože nejde o jeho pořad, ale o oficiální volební debatu. Žirinovskij opět skočil všem do řeči slovy „Musíte zavolat psychiatra“.

Sobčaková vybuchla a připomněla, jak vulgárně ji v první debatě nazýval Vladimir Žirinovskij. Moderátor ale jen krčil rameny: Centrální volební komise ho k žádnému zásahu v diskuzích neopravňuje, takový je zákon, i když je to hanebné. V tom okamžiku se už hlas Sobčakové zlomil a začala plakat. „Je to kolektivní pronásledování jednoho kandidáta. Hanebnost. Dovést, ženu k pláči.“, řekl moderátor. To už ale Sobčaková s pláčem opustila studio.

„Žádám Centrální volební komisi, aby si uvědomila, co se děje a přijala rozhodnutí, aby moderátor měl možnost debatu řídit.“, řekl Solovjev.

Poznámka redakce: Kandidátka Ksenija Sobčaková podala u Centrální volební komise stížnost na moderátora pořadu Vladimira Solovjeva. 

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Rossija 1

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.