Vztahy Ruska a Západu se scvrkávají do hesla „Jen aby nebyla válka“

Další napětí a konfrontace Ruska a Británie by mohly být zdrojem izolace Ruska a vzniku protiruské koalice, která by z Ruska udělala ne už nepohodlného partnera, ale strategického protivníka Západu.

Rusko a Británie se už utkaly v Radě bezpečnosti OSN verbálně, podobné šermování se už stalo ohledně kauzy otráveného agenta standardním, píše redakční komentář novin Gazeta.ru. Londýn zablokoval tiskové vyjádření Moskvy, ale přizval technický sekretariát Organizace pro zákaz chemických zbraní k šetření případu. Mezitím si už 25 ruských diplomatů v Británii balí kufry, před ruskými vlastníky majetku v Británii stojí perspektiva totálních prověrek, a na obyčejné ruské turisty čeká „uvítání“ na britské hranici. Ministerstvo zahraničí Ruska zvažuje odvetné vyhoštění britských diplomatů.

Nehledě na tvrdou rétoriku premiérky Mayové v parlamentě, reálné sankce Londýna vůči Moskvě jsou zatím krotké a neurčité.  Nicméně hlavní hrozbou pro Rusko se, kvůli případu agenta Skripala, může stát fundamentální proměna vztahů hlavních zemí Západu k Rusku, míní komentář.

Strategickým protivníkem?

Nebezpečí spočívá v možnosti proměny současného vnímání Ruska jako nepohodlného a hrubého partnera v plnocenného strategického protivníka, od kterého už nikdo nečeká žádnou konstruktivní (z pohledu Západu) spolupráci. Momentální stav studené války se může přehoupnout do polohy horké studené války, kdy se faktorem bránícím skutečné válce stanou jaderné zbraně. Těch mají všechny velmoci tolik, že je zaručeno vzájemné zničení.

Řeč je o pokusech vytvořit mocnou politickou protiruskou frontu, do které se světové mocnosti pokouší zatáhnout dokonce i Čínu. Na jednání britského parlamentu už se mluvilo o tom, že by Čína měla definovat svůj vztah s Ruskem. Země Západu nemohou Čínu k ničemu nutit, ale Čína má konkrétně v Británii velké ekonomické zájmy, které jsou mnohem větší, než její zájmy v Rusku. Čína by se tak mohla připojit k protivníkům Ruska.

V tomto smyslu má svolání a jednání Rady bezpečnosti OSN 14. března větší význam, než případné vyhoštění diplomatů nebo nepřítomnost britské delegace na fotbalovém šampionátu v Rusku.

Velká Británie svolala jednání kvůli vyšetřování případu Skripal. V průběhu jednání britský představitel obvinil Rusko z války na Ukrajině, ze sestřelení malajsijského letadla, pokusu organizovat puč v Černé Hoře a z otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery. Velvyslankyně USA Nikki Haleyová obvinila Rusko z porušování dohod o nepoužívání chemických zbraní a z blokování mezinárodního mechanismu vyšetřování použití chemických zbraní v Sýrii. Čína, ani další členové Rady bezpečnosti, tato obvinění sice neopakovala, ale také je neoznačila za neopodstatněná. Tedy, kromě ruského velvyslance Vasilije Nebenzy. Ten prohlásil britské ultimátum Rusku za zbytečné a sdělil, že Skripal Rusko nijak neohrožoval. Poukázal také na načasování celé kauzy, která předchází prezidentským volbám v Rusku a šampionátu ve fotbale. Ruský velvyslanec podtrhl, že Rusko trvá na vyšetření případu s tím, že i britská strana mohla mít k dispozici nervový plyn Noviček (pokud o něj šlo).

Britská reakce je zatím rituální

I Donald Trump fakticky podpořil britská obvinění. V telefonátu s Mayovou Brity ujistil, že Spojené státy stoprocentně podporují svého spojence. Britské kroky jsou ale zatím spíš rituálního rázu. Londýn stáhnul pozvání ministra Sergeje Lavrova a vyhostil 23 ruských diplomatů, jejichž seznam už Rusům předal.  A Lavrov už oznámil, že i Moskva sáhne ke stejnému kroku.

V dějinách rusko-britských nebo sovětsko-britských vztahů se nejedná o zdaleka největší incident. Např. v letech 1971 nebo 1985 obě země vzájemně vyhostily své diplomaty kvůli špionáži. Jak ukazuje nedávný případ vyhoštění diplomatů USA a Ruska, včetně zablokování majetku, tyto kroky samy o sobě konfrontaci nezvyšují, nicméně mohou být nástrojem zvyšování napětí. A jedná se o daleko méně nebezpečné kroky, než by například byla organizace provokací s použitím zbraní.

Za měkkou se dá také označit další britská reakce – to, že oficiální představitelé země se nezúčastní mistrovství světa ve fotbale. Fotbalová asociace Anglie už oznámila, že šampionát bojkotovat nebude.

Finanční sankce proti ruským byznysmenům zatím Londýn nezavedl, ale vyhradil si právo použít tento Damoklův meč v budoucnosti. Mayová postupuje opatrně a je to pochopitelné, neopatrné kroky by mohly poškodit důvěru například arabských boháčů v anglický finanční systém. Peníze nesmrdí a mají rády klid.

Nicméně ve hře je i možnost dlouhodobé diplomatické války se zcela novou úrovní vzájemné nedůvěry a konfrontace. Mohou kupříkladu začít pokusy izolovat Rusko de iure, jeho odstavením z členství v Radě bezpečnosti a ztrátou práva veto. Ostrá slova britské premiérky Mayové ukazují, míní komentář dále, že situace se může i zhoršit.

Jaké změny mohou nastat v pozici Západu, ukázal nový německý ministr zahraničí Heiko Maas. Po obligatorních slovech o podpoře Británii a obavách z případu Skripal sdělil, že vnímání Ruska jako izolované země Berlín zneklidňuje a bude muset v tomto ohledu změnit svou politiku. Do té doby viděly Rusko jako izolovanou zemi jen Spojené státy.

Faktem je, že Rusko se už nebojí vystoupit proti Západu a Západ přestává Rusko považovat za partnera, hodnotí ho více jako nepřítele. Jen těžko se dá dnes věřit tomu, že ještě před rokem se v Rusku zcela vážně mluvilo o tom, že „náš přítel Trump“ zruší sankce a EU ho bude následovat.

Zatím se však jedná jen o nových možných sankcích a veškeré vztahy mezi Ruskem a Západem se scvrkávají do sovětského hesla, které zní jako modlitba: „Jen, aby nebyla válka.“

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – HM Government – https://www.gov.uk/government/speeches/pm-statement-general-election-2017, OGL 3, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63166955

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.