Je nepravděpodobné, že Vladimir Putin stojí za otrávením Skripala

Proč je velmi nepravděpodobné, že by za otravou bývalého agenta S. Skripala byl osobně Vladimir Putin? Komentář Irish Times ukázal na poněkud jiné okolnosti případu.

Séamus Martin pro noviny Irish Times píše, že útok by byl pro Rusko kontraproduktivní a ohrozit budou výměny agentů. 

Britská premiérka Mayová předložila dva scénáře. Buď útok na Sergeje Skripala přímo naplánoval Kreml, nebo nedostatečná kontrola zapříčinila to, že se plyn dostal do nepravých rukou. Ale situace je komplikovanější, upozorňuje Martinův komentář.

Plyn Novičok je smrtelná substance, osmkrát silnější než západní ekvivalent známý jako VX. Je možné, že byl pašován ze Sovětského svazu už v roce 1993.

Séamus Martin v té dob pracoval jako korespondent Irish Times v Moskvě – dostal se mu do rukou seznam s chemickými a biologickými zbraněmi, včetně „novičoka“, které byly v Rusku vyráběny. Tyto dokumenty, píše Martin, předal dr. Stockovi ze Stockholmského institutu SIPRI.

Stock uvedl, že Rusko okamžitě potřebuje západní finanční pomoc, aby zastavilo vývoz „novičoku“ a dalších chemických zbraní kriminálníky. Západní pomoc sice dorazila, ale moc pozdě. V té doby byly země bývalého Sovětského svazu v chaosu, připomíná Martin.

Dalo se vydělat hodně peněz. Ti, kteří se stali bohatými díky prodeji přírodních zdrojů, zbraní či něčeho jiného, k čemu se dostali, se stali tzv. ruskými oligarchy. Ale ne všichni byli Rusové, hlavní továrna na „novičok“ byla totiž v Uzbekistánu.

Je také možné, že „novičok“ byl od té doby vyráběn nelegálně. Je složen z chemických prvků, které jsou samy o sobě neškodné, ale dohromady smrtící.

První scénář Mayové, že Kreml je přímo zapleten, je nepravděpodobný. Skripal byl přeci ve Velké Británii jako součást oficiální výměny špionů s Ruskem. Jediná zmínka divných aktivit Skripala se týká zprávy v Daily Telegraph, že byl blízko určité osobě v organizace Christophera Steela, který vyprodukoval materiál s obsahem, že Rusko má kompromitující materiály na Trumpa.

Kdyby se Putin pustil do takového útoku, bylo by to kontraproduktivní a ohrozilo by to výměnu v budoucnosti.

Existují i srovnání s vraždou Alexandra Litviněnka, který byl otráven poloniem v Londýně v roce 2006, tehdy ovšem byly okolnosti velmi odlišné. Litviněnko nebyl v Británii na základě oficiální dohody mezi Londýnem a Moskvou. A na rozdíl od Skripala byl zapojen do aktivit, se kterými Rusko tvrdě nesouhlasilo. Kreml měl velký důvod eliminovat Litviněnka, nesrovnatelný s důvodem útoku na Skripala. A tím se dostáváme k oligarchům, píše Martin.

Londýn se stal preferovaným místem pro ty, kteří zbohatli po pádu Sovětského svazu, všichni z nich tedy nejsou zrovna vzorní občané. Takový Boris Berezovskij, který zaměstnal Litviněnka, je podezřelý kvůli vraždě amerického novináře Klebnikova. Forbes, který Klebnika zaměstnával, ukazuje na svém webu právě na Berezovského. A bývalý britský diplomat, uvádí Martin, dokonce v soukromí řekl, že dát Berezovskému azyl bylo v britských diplomatických kruzích považováno za velkou chybu.

Berezovskij, který byl silně proti Putinovi, zemřel za záhadných okolností krátce poté, co prohrál soudní při s oligarchou Abramovičem (který naopak stojí za Putinem), který vlastní Chelsea FC. Britská policie uvedla, že se jednalo o sebevraždu, ale v Británii jsou ti, kteří se domnívají, nebo chtějí věřit, že byl zavražděn.

Oligarchové byli v londýnských finančních kruzích vítáni, protože mají hodně peněz. Vítala je i konzervativní strana Mayové, která dle údajů London TimesDaily Telegraph získala dary v hodnotě 820 000 liber z ruských zdrojů. Hammond odmítl peníze vrátit.

Možná je na čase si uvědomit, že když se vaše země stane rájem pro pofidérní lidi jako byl Berezovskij, pak se pofidérní věci stávají.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.