Německý ministr Seehofer: Islám k Německu nepatří

Horst Seehofer, nový německý ministr vnitra, překvapil svými výroky o tom, že islám podle jeho názoru nepatří k Německu, i když němečtí muslimové k němu patří. 

Nový ministr vnitra Horst Seehofer považuje větu „islám patří k Německu“ za chybnou. Pro německý Bild uvedl, že Německo je charakterizována křesťanstvím, píše ARD Tagesschau.

O málokterých větách se v minulém roce v Německu tak debatovalo jako o větě bývalého prezidenta Christiana Wulffa „i islám už patří k Německu.“ (Wulff tehdy řekl: nejprve potřebujeme jasný postoj. Pochopení Německa, které nezužuje příslušnost na pas, rodinnou historii či víru, ale je založeno šířeji. Křesťanství bezesporu patří k Německu. I židovství patří jasně k Německu. To je naše křesťansko-židovská historie. Ale islám už také patří k Německu).

Merkelová si tuto větu z roku 2010 tak nějak přivlastnila. I Schäuble v roce 2006 řekl, že islám je součástí Německa.

Jenže nyní říká ministr vnitra Seehofer něco jiného. K příležitosti vstupu do úřadu pro deník Bild poskytl rozhovor o „odsunu, paralelní společnosti, integraci a vlasti.“ V něm Seehofer říká, že islám k Německu nepatří. Německo je charakterizována křesťanstvím, k tomu patří volná neděle, církevní svátky a rituály jako Velikonoce, či Vánoce.

A Seehofer k tomu doplnil, že „muslimové, kteří v Německu žijí, k němu patří. Ale to neznamená, že z důvodu falešných ohledů budeme zříkat našich zvyků.“

Seehofer ale trvá na konferencích o islámu, aby mohl diskutovat o problémech integrace. Je prý potřeba sedět za stolem s muslimskými svazy a hledat dialog. Jeho poselství zní, že muslimové musejí žít s námi, ne vedle nás, nebo proti nám. Abychom toho dosáhli, je potřeba oboustranného porozumění a ohledů. A toho se dosáhne jen tím, že lidé spolu hovoří.

Zelení reagovali na Seehofera kritikou. Prý tak CSU stanovuje svůj kurz a dělá volební kampaň pro AfD. Claudia Roth popsala výrok Seehofera jako signál vyčlenění.

Podporu dostal Seehofer od pravého křídla AfD. Prý to vzal Seehofer z programu AfD. Samozřejmě, říká představitel AfD, že islám k Německu nepatří, ale dobře integrovaní a právo dodržující muslimové ano.

Linder z FDP označil debatu za přebytečnou. Nikdo nepřebírá islámská místa, a křesťanství není státní náboženství.

Islámští zástupci po útocích na mešity v minulých dnech postrádají solidaritu politiků a úřadů. Prý zde není možno pociťovat sounáležitost veřejnosti. Centrální rada muslimů v Německu i další svazy požadují jednotný postoj proti těmto činům. V minulých týdnech se odehrávaly útoky především proti muslimských zařízením spjatými s Tureckem. Hořelo v mešitě v Berlíně i Bádensko-Württembersku.

Prý nelze tolerovat, aby to, že hoří mešity, bylo na denním pořádku. Výzva byla směřována na vládu i na Seehofera, aby brali nenávist vůči islámu v Německu vážně a víc proti tomu dělali.

V roce 2017 došlo podle údajů ministerstva vnitra k 1069 útokům na muslimy nebo jejich zařízení. Tyto činy jsou nyní systematicky evidovány.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.