Italský povolební chaos

Aktuálně: Situace po italských volbách je složitá. Jsou zde náznaky spolupráce Ligy Severu a Hnutí pět hvězd, které by bylo noční můrou pro evropskou politiku a investory. 

Bloomberg uvádí, že Matteo Salvini z Ligy Severu je připraven jednat s Pěti hvězdami. Ale jeho partner ve volební koalici Silvio Berlusconi volá po rozhovorech se sociální demokracií.

Vytvořit slušnou většinu v italském parlamentu je velmi obtížné. Mezi Berlusconim a Salvinim z pravicové koalice totiž vypuknul spor, „spojenci“ vydávali rozporuplné signály.

Aliance mezi pravicovými nacionalisty Ligou a Pěti hvězdami je noční můrou, nejhorším scénářem pro investory, protože představují navýšení výdajů a také problémy pro EU.

Jenže tato varianta se stala pravděpodobnější, protože Liga se stala největší skupinou v pravicové koalici, nikoliv Berlusconiho  strana Forza Italia. Jejich koalice je celkově největší, Pět hvězd je největší samostatná strana. Obě dvě skupiny tvrdí, že vyhrály právo vést další vládu, ale žádná z nich nemá většinu. Několik křesel se ještě bude přerozdělovat kvůli rozhodnutí soudu.

Berlusconi a Salvini se střetli ohledně koaliční strategie. Salvini uvažoval o podpoře od Pěti hvězd, a dělá si ambice na premiéra. Ozval se Berlusconi, že by pak šli do opozice, neboť by se jednalo o zradu na voličích. Jako ozvěna zapůsobil Antonio Tajani, který je nyní předsedou Evropského parlamentu, ale Berlusconiho si ho vybral již před volbami na premiéra. Liga prý nesmí udělat dohodu s Pěti hvězdami, protože i její poslanci byli zvoleni hlasy Forza Italia.

Salvini nejprve vyloučil italskou sociální demokracii (Pd) s tím, že byli poraženi a že kromě nich je vše ostatní možné. Koalice prý rozhodne.

Ve stejné době jako Salvini hovořil s novináři Berlusconi a řekl, že kooperace s Pěti hvězdami není možná. Berlusconi na Pět hvězd útočil během kampaně, nazval je dokonce sektou.

Berlusconi se prý snaží přesvědčit Salviniho a také Meloniovou z krajně pravicových Bratrů Itálie, aby zvážili středopravicovou vládu s podporou od PD.

Zatím vládnoucí PD utrpěla nejhorší výsledek v historii. Jenže parlament je rozdělen na tři bloky, takže jak Liga, tak Pět hvězd hledají možnosti určité dohody.

Nicméně Salvini má mandát hovořit s představitelem Pěti hvězd Luigim Di Maiem, jednání začnou 23. března a ukáží se první náznaky vytvoření spojenectví v novém parlamentu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.