BBC čelí kritice za Photoshopem upravenou fotografii Corbyna s Kremlem v pozadí

Aktuálně: Britská stanice BBC sklízí kritiku za upravenou fotografii lídra labouristů Jeremyho Corbyna. Na ní je Corbyn vyobrazen s ruskou čepicí a v pozadí s Kremlem v rudé.

Na zpravodajskou stanici BBC se sesypala lavina kritiky poté, co ve čtvrtek 15. března v pořadu Newsnight odvysílala fotografii Jeremyho Corbyna, na níž je labouristický lídr návodně zobrazen v „ruské“ čapce (počítačem upravené oproti originálu) na pozadí rudě zabarveného kremelského panoramatu. Píše o tom populární internetový server inews. Prezentace Corbyna v „proruských” barvách se na obrazovkách objevila v souvislosti se vzrůstajícím napětím mezi Velkou Británií a Ruskem po nedávném chemickém útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Corbyn požaduje nezvratné důkazy o tom, že za útokem skutečně stojí Rusko, čímž se dostal do sporu s řadou poslanců z řad labouristů i konzervativců (včetně premiérky a ministra zahraničí), kteří jsou o ruském zavinění přesvědčeni.

Proti tendenčnímu vyobrazení Corbyna se ihned ozval známý komentátor Guardianu Owen Jones. Na adresu moderátora pořadu Newsnight Evana Daviese prohlásil: „Včera jste odvysílali kulisu Jeremyho Corbyna, zobrazeného jako ruského poskoka s panoramatem Kremlu na pozadí. Dokonce jste Photoshopem upravili jeho čepici, aby vypadala více rusky … lidé by si měli BBC na takovouhle věc stěžovat.”

Davies sice manipulaci s Corbynovou fotografií popřel, ale diváky tím příliš nepřesvědčil; tím spíše, že úprava je ze srovnání původní a odvysílané fotografie patrná. Na Twitteru se mezitím strhla bouře protestů. Uživatelé po BBC požadují omluvu nebo uvádějí, že na pořad podají formální stížnost.  V diskusích padají slova jako  „urážka“, „nestoudnost“ či dokonce „propaganda“. Corbyn přitom nepřízni médií čelí dlouhodobě. Není to dávno, co byl obviněn ze spolupráce s českou Stb, což bylo následně českými úřady vyvráceno.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.