Erdoganovi je potřeba nařídit, aby se zastavil

NATO, jehož je Turecko členem, by se mělo snažit zastavit vojenské kroky tureckého prezidenta Erdogana v Sýrii. Je možné, aby to Erdoganovi prošlo?

Michael Lehmann píše v komentáři pro ARD o situaci v Sýrii: Turecko, které je stále součástí NATO, si vpochoduje do severní Sýrie a svět jen kouká. NATO a také Německo musejí tureckého prezidenta Erdogana zastavit.

Je obtížné, jak to ve válce bývá, najít pravdu, nebo se jí alespoň přiblížit. Turecká armáda útočí už dva měsíce na kurdské oblasti v severní Sýrii. Způsobuje kolem města Afrín a v něm obrovské lidské tragédie, a svět se kouká stranou.

Chybí správné koncepty, jak přiměřeně čelit šílenství. OSN obtížně dojednalo klid zbraní. Jenže podle Erdogana to pro Afrín neplatí, protože bojovníci tam jsou podle něj teroristé a on si dal za úkol jejich kompletní vyhlazení. A samozřejmě se zároveň „musí smířit“ s mnoha civilními obětmi, i když rétoricky se tváří, jako kdyby tyto oběti neexistovaly.

Je možné, aby tohle Erdoganovi prošlo? Ne, říká Lehmann. Je samozřejmě těžké takového vládce přimět k zastavení nebo přerušení bojů. Ale v případě Turecka to je jiné než u Assáda, píše Lehmann. Tedy alespoň z evropského a amerického pohledu, protože Turecko je stále členem NATO. Ostatní s Tureckem vojensky spojené země se pak musejí ptát, zda nejsou potřeba nové, přísnější kroky, aby Turecku jeho útoky v severní Sýrii prostě jen tak neprošly.

Německo s novou vládou se musí dát do práce, vyzývá Lehmann. Prověřit dodávky zbraní do Turecka a další dodávky zmrazit. A stále platí, že špatnými hospodářskými rozhodnutími nelze trestat rozumnou část turecké populace, jenže i skeptici teď musejí cítit, že je čas na tvrdší postoj vůči Turecku.

Je třeba ukončit falešné naděje, že za pár týdnů války se takzvaní teroristé eliminují a v severní Sýrii nastane klid. A OSN opět nezvládlo alespoň naznačit schůdnou cestu k míru.

Jen mezinárodní společenství, zakončuje Lehmann, může pomocí sankcí, trestů a jasných požadavků dosáhnout, aby v severní Sýrii nedocházelo k dalšímu utrpení.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.