Když se Putin nudí

Jan Keller píše o tom, co se stane, když se v Česku snaží sjednocovat společnost a Vladimir Putin se zrovna nudí?

Když se u nás před nedávnem konaly prezidentské volby, všichni kandidáti, kteří v nich neuspěli, měli jediný cíl – sjednotit společnost.  Z tohoto hesla se stalo až jakési magické zaříkávadlo. Stačilo je vyslovit a nikdo už se dotyčného příliš neptal, jaké jsou vlastně další body jeho programu. Tak jaksi se předpokládalo, že je-li společnost sjednocená, to ostatní se už přidá.

Podle výsledků ruských voleb Vladimír Putin právě přesvědčivě prokázal, že společnost sjednotit dokáže. Je to vlastně tak trochu s podivem. Pokud bereme vážně zprávy světových agentur, nemohl mít příliš času věnovat se volební kampani. Měl hodně práce s ovlivněním hlasování o brexitu, s ovlivněním výsledků prezidentských voleb v USA, ale také referenda v Katalánsku, parlamentních voleb v Itálii a podle některých zasvěcených možná i v Německu. Přesto si čas našel a zasáhl do výsledků voleb dokonce i v Rusku.

Představme si, že by některý z našich protizemanovských kandidátů vyvinul aspoň docela malý zlomek Putinova úsilí. I to by mu mohlo stačit k tomu, aby ve volbách zvítězil. A stačilo zvítězit třeba jen o pár tisíc, možná jenom o pár stovek hlasů. Výsledek by se dostavil okamžitě – národ by byl sjednocen.

Umělci by se mohli konečně v klidu věnovat své tvorbě, žáci a studenti by nemuseli otráveně odbíhat z výuky, profesionální aktivisté by nemuseli snít o generální stávce. Žili bychom rázem ve společnosti, kde každý chápe, že volby byly vynalezeny kvůli tomu, aby se jejich výsledky respektovaly. V opačném případě by totiž volby vůbec žádný smysl neměly. Jejich výsledky by sloužily pouze jako rozbuška k tomu, určit podíl na moci jiným způsobem. V zájmu zachování demokracie, pochopitelně.

Jak se vlastně přihodilo, že nikdo z těch, kteří u nás toužili jen po tom, sjednotit společnost, ve své snaze neuspěl? I pro to lze nalézt při troše analytické erudice přesvědčivé vysvětlení. Putin měl prostě zrovna dlouhou chvíli.

Ilustrační obrázek: Archiv Jana Kellera, Autor: Hana Jencová

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.