Rusko je důležitým zdrojem zemního plynu pro Spojené království

Aktuálně: Velká Británie stále častěji dováží zemní plyn v podobě LNG z ruského jamalského projektu na Sibiři, který před časem Rusko otevřelo navzdory sankcím.

Rostoucí závislost země na dovozech LNG je možností pro Moskvu, píší noviny Financial Times.

Polovina britského dovozu zkapalnělého zemního plynu pochází v tomto roce z Ruska. V Rusku se export LNG stal prioritou. Tři ze šesti tankerů přivážejících LNG jsou ruské, přestože napětí mezi oběma zeměmi je velmi vysoké a dostalo se na nejvyšší úroveň od studené války.

Všechny ruské dodávky pocházejí z jamalského projektu LNG na Sibiři, kterého se týkají americké sankce, i když samotné dodávky omezeny nejsou. Otevření Jamalu bylo prezidentem Putinem oslavováno jako podpora ruské ekonomiky i jako schopnost odolávat sankcím. Vedlo k nárůstu objemu ruského LNG, který směřuje na americké východní pobřeží a do Británie.

Britské dodávky ukazují, že země je stále více závislá na dovozu energie, protože má omezenou kapacitu zásobníků a také klesá těžba v Severním moři.

Dovozy LNG jsou jen malou části poptávky Velké Británie po zemním plynu, asi 3-5 %, ale mohly by dále růst, a to kvůli uzavření hlavního zásobníku. Dodávky plynu jsou tak náchylné na výkyvy cen v případě oprav plynovodů a studeného počasí. Přes zimu je závislost na dovozu plynu značná. To, že je zavřen hlavní zásobník, tedy znamená více volatility u cen a také možné vyšší ceny.

Firma Novatek, která se podílela na stavbě Jamalu jako část konsorcia spolu s francouzským Totalem a Čínou, byla chválena ruským prezidentem, který byl osobně přítomen zahájení první dodávky z tohoto sibiřského poloostrova.

Rusko dříve nemělo možnost dostat LNG do Evropy, jediné zařízení bylo na dálném východě země.

Británie zdůrazňuje, že země není v žádném případě závislá na Rusku, protože z něj pochází méně než jedno procento plynu. Ovšem již třetí tanker během ledna naznačuje, že jamalské dodávky získávají na důležitosti. Dvě z dodávek dovezl malajský Petronas, který má obchod v Londýně, další dorazil s pomocí Royal Dutch Shell.

Dvě dodávky z Jamalu šly také do Bostonu v USA, město odmítá plynovod a nemůže tím pádem těžit z boomu těžby břidlic. Ředitel firmy Novatek uvedl, že je ostuda, že jsou očerňováni jen kvůli tomu, že pomáhají Bostonu v případě nedostatku, podobně jako u Londýna, když jsou v situaci, kdy potřebují plyn.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.