Saúdský korunní princ tlačí Trumpa k přísnějšímu postoji vůči Teheránu

Financial Times. Teherán jako jedna z priorit, Trump uvítá prince v Bílém domě, informují Financial Times.

Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán bude tlačit Washington k přísnějšímu postoji vůči Iránu, chce se také podívat na možnost investic do firem v Silicon Valley. Jedná se o jeho první návštěvu USA od té doby, kdy se stal korunním princem.

Pro Trumpa jsou dobré vztahy se Saúdskou Arábií klíčové pro jeho zahraniční politiku. Jenže je tu zároveň rostoucí odpor vůči americké účasti na válce v Jemenu, Rijád nemá zájem o americké iniciativy na řešení problémů s Katarem. Podporovatelé prince ho vykreslují jako energetického a netrpělivého reformátora, který pracuje s Trumpem „na Íránu“ a dává tichou podporu americkému spojenectví s Izraelem, protože má dobré vztahy se zetěm Trumpa Kushnerem.

Princ je posílen korupční čistkou doma a bude hledat nové investice do high-tech firem a firem, které se pohybují v odvětví zábavy tak, aby mohl diverzifikovat ekonomiku země. Princ bude v USA dva týdny, navštíví Boston, San Francisco, Los Angeles, Seattle, Houston a New York.

Američtí úředníci budou tlačit na to, aby Jemen mohl dostat humanitární pomoc, i když nadále podporují saúdskou koalici, která zničila zemi. Princ k tomu jen uvedl, že „ideologický“ Írán hraje v Jemenu škodlivou roli, protože podporuje húthijské rebely. 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.