EU má problém s nepředvídatelným Trumpovým chováním

EU má před nadcházejícím summitem problém. Jmenuje se Donald Trump a jeho nepředvídatelné chování ohledně klíčových problémů. Jejich škála je bezprecedentní: cla a obchodní bariéry, daně technologických firem, boj o jadernou dohodu s Íránem, klimatická změna nebo výdaje na obranu.

Vztahy mezi EU a USA hořknou, konstatuje článek novin Financial Times.

Lídři EU se tento týden sejdou na summitu v Bruselu. Jedno dilema je jasné: co s Trumpem? Obchodní spory i hlasité politické neshody utvářely transatlantické vztahy i dříve, ale snad ještě nikdy Evropa neměla proti sobě prezidenta, který nakládá s tolika problémy tak nepředvídatelně.

Jeden z ministrů financí eurozóny říká, že Trump dobře ví, co dělá – chce přisypat sůl do ran Evropy. Evropa prý musí ukázat, že je silná, jinak už nebude důvod k její existenci.

Na summitu budou vrcholní představitelé EU probírat reakci na Trumpova cla na ocel a hliník založená na bezpečnostních argumentech, aniž by se brala v úvahu spojenecké vztahy. Je tu ovšem celá řada dalších otázek, spory ohledně daní a technologických firem, boj o íránskou jadernou dohodu, klimatickou změnu, Blízký východ a výdaje na obranu. A těžko lze najít historické srovnání.

Minulé krize, jako třeba irácká válka, vedly k rozdělení Evropy do dvou táborů. Dnes je tu jeden společný zájem: omezení škod. Je to jiné, říká jeden z diplomatických veteránů, protože Trump je zcela odlišný od čehokoliv a kohokoliv, kdo dříve zastával takovou pozici. Neútočí jen na Evropu, on útočí na svět, který Amerika vytvořila. Nenávidí EU, nelíbí se mu WTO, nenávidí multilaterální obchod, to jest poválečný mezinárodní řád. Jestli to myslí vážně, pak je to vážné.

Je to právě nejistota a nepředvídatelnost, která Brusel děsí. Rostoucí moc Číny volá po větší transatlantické jednotě. Ale evropští lídři vidí, že historické spojenectví, které bylo podporováno spolehlivostí americké moci, najednou pod novým prezidentem divoce fluktuuje.

Další veterán diplomat z Francie k tomu podotýká, že byly i špatné časy, ale existovala globální americká doktrína, se kterou jste mohli souhlasit, nesouhlasit, jít proti ní. Dnes je ale problém, že nevíte, co se stane. Na stole je tolik různých témat.

I ti, kteří se dříve přikláněli k transatlantické spolupráci, jako kancléřka Angela Merkelová, jsou nyní přesvědčeni, že by se Evropa měla více spoléhat sama na sebe. Rozpory také znamenají, že Brusel zaujme asertivnější postoj k ekonomickým aspektům, jako jsou digitální daně, které zasáhnou například Google či Facebook.

Lídři se také musí na summitu rozhodnout, zda zvolí odvetu proti americkým clům, čímž by porušili nový diplomatický konsenzus, který říká, že je lepší Trumpovi lichotit a odvést jeho pozornost, než jít proti němu. Někteří významní spojenci USA, jako Polsko a Pobaltí, požadují diskrétní lobbování. Pokud ovšem Bílý dům neposkytne výjimky, pak se očekává kolektivní odpověď.

Evropa nemůže být aktivní, ale musí reagovat, když to bude nutné, říká francouzský zástupce. Je potřeba připravit přiměřenou a klidnou reakci. Případná odveta EU musí samozřejmě projít multilaterálním systémem, tím, který se Trump snaží zničit. Austrálie se rozhodla vyslat golfistu Normana, aby lobboval kvůli oceli, EU pak hrozí žalobou u WTO a odvetou proti citlivým produktům jako je bourbon Kentucky nebo motorky Harley Davidson. Což Trumpa dost rozčílilo.

Nedávno řekl, že EU je tvrdá. „Jsou chytří, a mají takové bariéry, že nemůžeme dostat zboží dovnitř…“, uvedl  Trump. Prý se za to, aby se americký výrobek dostal „dovnitř“ EU, tvrdě platí.

Někteří tvrdí, že situace je podobná Bushovské administrativě, která se také stáhla z Kjótského protokolu, odmítla se připojit k Mezinárodnímu trestnímu soudu a především pak válkou v Iráku otestovala alianci.

Evropští diplomaté se nejvíce obávají, že Trump si vybere jednotlivé země EU pro výjimky a bude bitvu eskalovat, pak by nešlo jen o ekonomické náklady. Zkomplikovalo by to snahu zabránit Trumpovi skoncovat s iránskou jadernou dohodou, těžko by bylo možné spojit s ním síly proti rostoucí ekonomické moci Číny.

Na mezinárodní pořádku, který byl vytvořen aliancí, by byly napáchány trvalé škody.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.