Velká Británie a EU: rozhodný krok směrem k přechodnému období v délce 21 měsíců

Financial Times.  Británie si zajistila vítězství – jednadvacetiměsíční přechodné období – protože nabídla ústupky ohledně suverenity výměnou za ujištění, že rychlý odchod příští rok nenastane.

Dohoda dosažená vyjednavačem za EU Barnierem a britským zástupcem Davisem je průlomem od zahájení jednání o Brexitu. Přivítali ji také investoři, podle nich nebudou muset podnikatelé „hádat“, co se bude dít hned po Brexitu.

Tento pokrok uvítají i zástupci dalších 27 členských zemí na summitu v pátek, kdy mají být přijaty nové směrnice pro vyjednávání o budoucích vztazích. Jenže britští vyjednavači čelí doma problémům kvůli ceně, kterou zaplatili za časově omezené přechodné období, během něhož musí Spojené království dodržovat pravidla EU, ale už nebude mít slovo v rozhodovacím procesu.

Například skotská premiéra Sturgeonová uvedla, že se jedná o výprodej skotského rybího průmyslu, protože nebyl naplněn slib, že Británie bude smět kontrolovat své pobřežní vody, až v březnu 2019 opustí EU.

I když je dohoda oslavována jako průlom, zůstávají dvě nedořešená témata, která jsou politicky nejobtížnější, jedním z nich je budoucnost hranice Severního Irska.

To, že Británie se bude účastnit jednotného trhu a celní unie až do konce roku 2020, znamená, že firmy mají dalších 21 měsíců čas, aby se připravily. A vláda má více času plánovat změny britského systému cel, regulace imigrace a regulací celkově.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.