Nová německá vláda: zůstat transatlantičtí, stát se evropskými

ARD Tagesschau.  Více odpovědnost vůči Evropě, ale také uznání partnerství s USA, tak vidí ministryně obrany Německa von der Leyenová a také nový ministr zahraničí Německa Heiko Maas německou bezpečnostní politiku.

Sotva existuje, už jsou v nové vládě spory. Ohledně roli islámu v Německu, nebo kvůli definici chudoby. Harmonie moc cítit není. Výjimkou je ministr zahraničí Maas za sociální demokracii a ministryně obrany za CDU von der Leyenová. Na začátku svého úřadu zformulovali jednotně roli Německa ve světě.

Již před lety, kdy němečtí představitelé na Mnichovské bezpečnostní konferenci oznámili připravenost Německa k větší mezinárodní zodpovědnosti, i v této otázce trvá mezi SPD a CDU harmonie. Maas uvedl, že „dívat se stranou“ není pro Německo možnost. Na Německo jsou prý kladeny velká očekávání a zahraničně politické cíle je potřeba v nouzi prosadit i vojensky. Von der Leyenová to formulovala podobně a doplnit „německé zájmy.“

Oba dva v bezpečnostní politice zdůraznili posílení Evropy, ale také podtrhli důležitost transatlantického partnerství, tedy vztahu k USA. Evropa musí převzít více zodpovědnosti, čímž ministryně obrany Německa znovu připomněla cíl „armády Evropanů“, což prý ale neznamená, že úkol neúnavně posilovat a znovu obnovovat demokratické společenství Evropy a Ameriky. Velká koalice očividně nechce riskovat rozpor s mocným spojencem ve Washingtonu.

Von der Leyenová se raději nepouštěla do velmi sporného tématu navýšení výdajů na obranu na 2 % HDP. I když jinak neúnavně bojuje za víc peněz pro svůj rezort. Kromě posílení zbrojení, finančně i personálně, mají jít také zdroje do vzdělávání a digitalizace německé armády.

Opozice zůstala vůči těmto představám nové velké koalice kritická. Zástupce FDP obvinil právě ministryni obrany z odpovědnosti za špatný stav německé armády. Zástupce AfD zase požaduje národní bezpečnostní strategii a ne strategii z pozic „dysfunkční EU.“ I Levice kritizuje posílenou evropskou spolupráci v bezpečnostní sféře, ale z jiných důvodů. Tobias Pflüger se domnívá, že EU se tím stává i vojenskou unií. Zástupce Zelených není spokojen s tím, jak málo se debatuje o zásadních otázkách bezpečnostního zaměření Německa.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.