Novým americkým poradcem pro národní bezpečnost je další jestřáb

AP. Jmenování nového Trumpova poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona přišlo v citlivé době pro vztahy mezi USA a Čínou. Problémem jsou nejenom celní tarify vůči Číně, ale také Trumpova nová politika směrem k Tchaj-wanu. V obou případech je Bolton zastánce tvrdé linie.  Na adresu Pekingu řekl, že Čína systematicky podvádí v globálním obchodě a má benefity z otevřeného amerického trhu. Bolton také apeloval na to, aby USA změnily svoje vztahy s Tchaj-wanem, který Čína považuje za svoje teritorium. Je také kritikem obchodního deficitu s Čínou.

John Bolton byl velvyslancem USA při Radě bezpečnosti v době prezidentství George W. Bushe. Jeho jmenování je obratem doprava v Trumpově zahraniční politice.

S otazníkem jsou také postoje Boltona k Severní Koreji. Zdá se, že zde je zastáncem přesně těch kroků, před kterými varovala Čína , a to včetně preemptivního úroku a odmítání přímého vyjednávání s Pchjongjangem.

Tokio reagovalo na Boltonovo jmenování „s překvapením“ s tím, že doufá, že nedojde ke změně amerického postoje k Severní Koreji.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.