USA na poslední chvíli udělily ze cla výjimky některým zemím

Aktuálně: USA udělí některým zemím a celé EU výjimky z cel na ocel a hliník. Dočasně. EU prý musí dosáhnout pokroku ve snížení deficitu s USA.

Trump nakonec neuvalí cla na EU, informovaly ve čtvrtek noviny Financial Times.

EU a další velké obchodní země získaly na poslední chvíli částečnou úlevu od amerických cel na ocel a hliník, čímž se zabránilo střetu Washingtonu a jeho tradičních spojenců. Robert Lighthizer potvrdil, že Trump se rozhodl počkat s uvalením cel na EU a další země, aby mohla vyjednávání dál pokračovat.

Prozatím tedy 25 % cla na ocel a 10 % cla na hliník nebudou aplikována na dovozy z EU, Kanady, Mexika, Austrálie, Argentiny, Brazílie a Jižní Koreje. Ostatní země jsou zahrnuty do celního plánu, který se spouští v pátek.

Rozhodnutí přišlo právě ve chvíli, kdy se v EU radili, jak odpovědět na cla a na celkovou Trumpovu protekcionistickou agendu, která v EU zažehla strach z rozpadu transatlantické spolupráce.

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že lídři EU potvrdili jednotný postoj v opozici proti clům. Macron si přeje dodržování pravidel mezinárodního obchodu a ty velmoci, které je vložily v platnost, by se měly ujistit, že dále platí.

Dočasná úleva sníží napětí, ale je stále jen dočasná. Představitelé EU přiznávají, že i Wilbur Ross, ministr obchodu, jim řekl, že výjimka je dočasná a že Evropa musí dosáhnout pokroku ve snížení amerického deficitu s Evropou.

Komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová uvedla, že jednou z možností je vznik skupiny zástupců z EU a USA k diskusi o širších obchodních otázkách. EU do USA vyváží ocel za 2 mld. eur ročně a hliníků za jednu miliardu eur ročně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.