Čína připravuje obchodní odvetu vůči USA

Zpráva dne: Čínská strana se zatím omezila na slabou reakci na Trumpova cla.  Její odvetné opatření se bude týkat amerických dovozů v hodnotě 3 miliard dolarů pro 128 amerických výrobků.

Čína připravuje odvetná cla na americké dovozy. Prozatím cílí na dovozy v hodnotě 3 mld. dolarů, což je považováno za slabší reakci. Možnosti eskalace ovšem zůstávají ve hře.

Peking naznačil plány na zavedení cel na americké dovozy jen krátce poté, co americký prezident Trump řekl, že uvalí 25 % clo na importy z Číny ve výši 60 mld. dolarů. Ministerstvo obchodu uvedlo, že plánuje cla na 128 amerických výrobků, které budou činit asi tři miliardy dolarů celkem.

Jde například o 15 % clo na americké ocelové trubky, čerstvé ovoce a víno a 25 % clo na vepřové a recyklovaný hliník. Pozorovatelé soudí, že čínská reakce, technicky prozatím jen reakce na cla na ocel a hliník, ukazuje na slabší reakci a snahu vyhnout se eskalaci.

Čína ukazuje, že obchodní válku nechce. Ale teď, když byla cla oznámena, je čínským úkolem v obchodní válce nepokračovat. Čínská reakce je velmi malá, míří jen na 3 mld. dolarů a objem je tedy malý. Číňané prý nebudou brát do ruky velký nůž, půjdou spíš cestou „akupunktury.“

Peking ovšem nevyloučil možnost zavedení přísnějších opatření, takže panují velké obavy, že obě země se ponoří do spirály odvet a msty. Čínská ambasády ve Washingtonu uvedla, že Čína bude až do konce bránit své legitimní zájmy všemi nutnými opatřeními.

Čína bude cílit na různá zboží a sektory, takže to může být dobře kalibrovaná zbraň, říkají experti.

Je jasné, že aktuální opatření představují konec „strategie angažování se“ s Čínou v obchodních otázkách, které mimo jiné zahrnovaly snahy Čínu dostat do WTO. Dostáváme se do nového, tvrdého, konfrontačního přístupu a Číňané tento přístup neviděli, říká jeden z expertů na čínské obchodní vztahy.

Čína si není jistá, jak reagovat na instrument tak přímý jako jsou cla. Je zde riziko eskalace. Americká byznysová komunita si obecně myslí, že Čína s nimi zacházela špatně, ale není zde jasná představa, zda bude tato reakce efektivní.

Americká obchodní akce má prý „změnit čínské chování“, ale zde žádný seznam priorit pro vyjednávání s Pekingem. Spíše USA asi chtějí, aby Čína jednala na základě závazků z minulosti, které ale nerealizovala. Čína místo toho uvedla, že provede právní kroky v rámci WTO.

Trumpův plán je pomocí cel snížit deficit USA s Čínou, který tvoří 375 mld. dolarů.

Čína má velké dilema ohledně toho, jak reagovat. Když bude odveta příliš slabá, pak se zvednou námitky čínského lidu a nezastaví to zároveň Trumpovu obchodní válku proti Číně. A naopak, když bude odveta moc měkká, pak to může poškodit čínskou ekonomiku, Trump uvalí ještě větší obchodní sankce, a ty začnou obchodní válku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.