Komisařka požaduje vysvětlení, EU tlačí na Facebook

Aktuálně: EU chce v souvislosti s únikem osobních dat od Facebooku vysvětlení. V květnu vstupuje v platnost nové zpřísnění ochrany soukromých dat. Jeho narušení znamená evropské pokuty v hodnotě až 4 % světového obratu firem.

 Věra Jourová se ostře pustila do Facebooku s tím, že požaduje další vysvětlení. Jourová sází na přísnější ochranu dat.

Jourová požaduje od Facebooku vysvětlení datového skandálu. V pondělí odejde její dopis, v němž vyžaduje informace o tom, jak byli postiženi evropští uživatelé sociální sítě, řekla pro Bild am Sonntag.

Jourová uvedla, že aféra je „budíček pro nás všechny.“ Zacházení s osobními daty může mít masové dopady, jde o základy demokracie. Odkázala na zpřísnění evropských pravidel o ochraně dat, které vstoupí v platnost v květnu. Pokuty budou prý činit až 4 % světového obratu, takže si Facebook rozmyslí, jak bude v budoucnosti bránit zneužití dat.

K Jourové se přidali i další, doufají, že nová právní úprava bude mít díky sankcím odstrašující efekt. Ale i tak se dají v budoucnosti očekávat pokusy o zneužití dat, protože ani ten nejlepší zákon tomu nedokáže zabránit.

Britská firma Cambridge Analytica údajně využila nekalým způsobem data 50 milionů uživatelů Facebooku, snad aby podpořili Trumpa ve volební kampani. Mark Zuckerberg už přiznal, že Facebook se dopustil chyb.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.