Puigdemont v Německu zatčen!

Bývalý prezident katalánské vlády a zastánce samostatnosti regionu byl při své cestě z Finska do Belgie, zatčen německou policii. Carles Puidemont je ve Španělsku obviněn ze vzpoury, zpronevěry a dalších zločinů.

Bývalý katalánský premiér byl v Německu, nedaleko Kielu, zatčen. Vracel se z Finska, kde už Španělé požadovali jeho vydání. Finové ho ovšem nevydali, údajně již Carles Puigdemont nebyl ve Finsku. Puigdemont nemohl riskovat let do Belgie. Na základě požadavku španělské vlády, která na něj vydala evropský zatykač, ho zadržela německá policie.

Případ přejalo generální zastupitelství v Šlesvicko-Holštýnsku. Rozhodnutí, zda bude Puigdemont vydán, má padnout již brzy.

Jedna z prvních reakcí přišla od strany Ciudadanos, jejíž šéf Rivera na twitter napsal, že „útěk pučisty Puigdemonta skončil.“ Dále pak, že „pokus zničit evropskou demokracii, obejít zákony a zpronevěřit veřejné peníze nemůže zůstat bez trestu“.

Mluvčí katalánské separatistické strany naopak uvedl, že Německo by mělo ukázat demokratickou vůli a Puigdemonta propustit. Německo by se nemělo podílet na represi Španělska.

Španělský nejvyšší soud zahájil trestní řízení proti třinácti katalánským politikům, k nimž patří i Puigdemont. Za vzpouru mu hrozí až třicet let vězení. Byl na něj, a další čtyři členy sesazené vlády, vystaven evropský zatykač. Marta Rovira ze separatistické strany ERC zřejmě prchla do Švýcarska.

Evropský zatykač na něj byl vystaven, jakmile se usadil v Belgii, pak ho ale španělské úřady stáhly. Španělská justice nyní blokuje pomocí zatykačů na vůdce separatistického hnutí vytvoření vlády v Katalánsku. Jordi Turull nemohl být zvolen novým katalánským předsedou, protože byl zatčen, a soud už předtím rozhodl, že při volbě musí být kandidát v parlamentu fyzicky přítomen.

Co je evropský zatykač?

Evropský zatykač existuje od roku 2004. Nahradil zdlouhavé procesy vydávání, které se do té doby používaly mezi zeměmi EU. Spočívá na tom, že země EU vzájemně uznávají rozhodnutí své justice. Hledaný musí být nejpozději 60 dnů po zatčení vydán do země, která zatykač vydala.

Vydání může být odmítnuto, pokud už byl dotyčný kvůli stejnému trestnému činu odsouzen, nesplňuje věkovou hranici, nebo trestný čin v zemi zatčení spadá pod amnestii. V roce 2015 bylo v EU vydáno 16 100 evropských zatykačů.

Ilustrační obrázek: Autor – Convergència Democràtica de Catalunya – Acte a Cambrils, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50327018

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.