V německé vládě vzniklo nové centrum moci

Angela Merkelová po ztrátě křesla ministra financí přesunula mocenskou gravitaci svého vlivu na ministerstvo ekonomiky, kam prosadila svého důvěrníka Petera Altmaiera.

Angela Merkelová vsadila na Peter Altmeiera na postu ministra hospodářství ve snaze vytvořit ve vládě protiváhu ministerstvu financí, které nyní drží koaliční partner sociální demokracie, vysvětluje článek Arne Delfse a Birgit Jennenové pro agenturu Bloomberg. Peter Altmaier platí za hlavního politického vyjednavače Angely Merkelové. Jeho mise je jasná: čelit ministerstvu financí v rukou sociální demokracie.

Rozhodnutí Merkelové ponechat ministerstvo financí v rukou sociálních demokratů je kritizováno. Nyní to ale vypadá tak, že tento fakt může kancléřka využít ve svůj prospěch.

Byla to dluhová krize, která způsobila dominantní postavení ministerstva financí vedeného Wolfgangem Schäublem v rámci celé eurozóny. To už neplatí. Zájem se nyní stáčí k problémům jako jsou obchodní konflikty, umělá inteligence, kontrola čínských investic, a Merkelová svěřila ministerstvo Altmaierovi, který se bude starat o témata, jež dnes kancléřka považuje za klíčová pro budoucí prosperitu. Podle politické konzultantky Bely Andaové bude silná Altmaierova osobnost schopna vytvořit z ministerstva hospodářství výrazného hráče ve vládě. A Altmaier splynul s úřadem rychle: hned pár dní po převzetí úřadu cestoval do Washingtonu a jednal s ministrem obchodu USA Wilburem Rossem o dovozních clech na evropskou ocel a hliník. Tento výlet se alespoň zatím jeví jako úspěch.

Je jisté, že německé ministerstvo financí zůstane centrem koordinace politiky v eurozóně. Nový ministr financí Olof Scholz je politická těžká váha, sloužil už v první vládě Angely Merkelové.

Ale i Altmaier má svoje výhody. Celkem čtyři roky působil jako šéf v kanceláři Merkelové a představuje jednoho z jejích nejstarších důvěrníků. Kancléřčinu důvěru si získal tím, že dokázal najít kompromisy v rámci domácích politických bitev. V době politických bouří Angela Merkelová nasazovala právě Altmaiera jako koordinátora krizových politických kroků – v případě vládní odpovědi na migrační krizi a také v případě jejího obratu v politice obnovitelných zdrojů v roce 2011.  Jak sám Altmaier v roce 2015 řekl, „Moje práce je, aby paní Merkelová zůstala kancléřkou, což jak doufám bude dlouho.“

V pozici ministra hospodářství bude nyní stát Peter Altmaier před svým nejtěžším úkolem. Merkelová i CDU/CSU po něm požadují, aby z ministerstva udělal platformu pro obranu německých ekonomických zájmů, a také aby umenšil veřejné obavy z globalizace. Právě tyto obavy vedly k nižší podpoře strany v podzimních volbách. Podle slov Altmaierova náměstka Christiana Hirteho je teď nutné, aby Německo nebylo rozdrceno mezi dvěma bojovými liniemi – na jedné straně snížením daní v USA a na druhé vznikem obchodních překážek v USA a v Asii.

Kromě toho je ale Altmaierovým úkolem dohlížet na zahraniční investice v Německu. A to se stává horkým tématem na pozadí toho, že čínský miliardář Li Šu-fu nakoupil 10 % německé společnosti Daimler AG. Ministerstvo bude také řídit německou odpověď na expandující digitalizaci a využití umělé inteligence v německých firmách.

Rizikem se jeví konflikt s ministrem financí Scholzem, který, spolu se sociální demokracií, tlačí kancléřku ke generální revizi eura podle receptu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Mnozí v německé CDU vidí ale tento návrh jako nakloněnou rovinu, po které se Německo sveze k finančnímu sdílení evropských rizik na německou útratu.

Jako dovedný politik si ale Altmaier uvědomuje nebezpečí potenciálního střetu. 15. března vyzval obě ministerstva, aby ve vládě pracovala společně a odložila stranou ideologické rozdíly.

Každopádně kancléřka už v minulosti zvrátila některá rozhodnutí svých ministrů financí, např. Schäubleho flirtování s vyhazovem Řecka z eurozóny. Názory nového ministra financí Scholze na euro se teprve rodí, zatímco úkol Altmaiera je jasný. Jak Merkelová v únoru řekla svým spolustraníkům, ministerstvo hospodářství je centrum moci. „Je na nás s tím něco udělat.“


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53950919

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.