Kim Čong-un v Pekingu řekl, že je oddán myšlence jaderného odzbrojení

Aktuálně: Severokorejský lídr v Pekingu vyjádřil připravenost jaderně odzbrojit Korejský poloostrov. Požaduje ale záruky od USA a Jižní Koreje. 

Byla potvrzena přelomová schůzka mezi čínským prezidentem Si a severokorejským lídrem.

Severokorejský lídr Kim Čong-un potvrdil, že se bude řídit přáním svého otce a děda a směřovat k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova. Dodal ovšem, že požaduje záruky od USA a od Jižní Koreje.

Jednalo se o jeho první zahraniční návštěvu od té doby, co se stal lídrem Severní Koreje, uvedla státní čínská agentura.

Kim je představitelem třetí generace, která vede zemi. Na návštěvě v Číně uvedl, že se situace na korejském poloostrově zlepšuje a jeho vláda činí kroky směrem k utlumení napětí. Kim také řekl, že pokud USA a Jižní Korea chtějí odpovědět na snahy Severní Koreje s upřímností, pak může být jaderný problém vyřešen. Čínský prezident uvedl, že na tomto úkolu bude se Severní Koreou spolupracovat.

Prezident Si přímo uvedl, že Čína je ochotna uplatňovat konstruktivní vliv na problém korejského poloostrova a vyzval všechny strany, aby problém řešily dialogem. Peking je sice dlouhodobým tradičním spojencem Severní Koreje, ale vazby byly poškozeny snahou Severní Koreje získat jaderné zbraně a také tím, že Čína podpořila sankce OSN.

Je patrné, že před rozhovory s americkým prezidentem, které jsou naplánované na květen, se Kim snaží zajistit si podporu čínského prezidenta.

Je potřeba vnímat, píše South China Morning Post, že Kim si pod „odzbrojením“ představuje, že má být odzbrojen celý Korejský poloostrov, a že by měly být staženy i jaderné zbraně, které v Jižní Koreji umístili Američané. Ale budou USA schopny toto akceptovat? Může to znamenat, že šance na zásadní  změnu mezi Kimem a Trumpem není velká.

Trumpova administrativa uvedla, že vývoj vnímá jako „další důkaz toho, že kampaň maximálního tlaku vytváří vhodnou atmosféru pro dialog se Severní Koreou.“

Kimova návštěva v Číně se odehrála jen pár dní před tím, než se sejde s jihokorejským prezidentem Munem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.