Mayová slibuje Britům světlé zítřky po Brexitu

Reuters. Britská premiérka Theresa Mayová chce na svém turné po Británie slibovat „světlé zítřky“ po vystoupení z Evropské unie. Brexit, tedy odchod z EU, je v britské společnosti stále velice rozdělující téma.

Ukazují to výzkumy veřejného mínění, které také odrážejí značné obavy a nejistotu ohledně Brexitu. Ten nastane přesně za rok 29. března 2019.

Mayová se ve čtvrtek vydává na turné po Británie, aby občanům představila pozitivní vizi budoucnosti země po Brexitu. Jak Mayová před cestou řekla médiím, „Je to budoucnost, ve které svobodně obchoduje s přáteli a partnery v Evropě i mimo ni. Británie bude kvést jako silná a jednotná země, která funguje pro každého bez rozdílu, zda volil pro nebo proti Brexitu, poté co získáme kontrolu nad našimi zákony, našimi hranicemi a našimi penězi.“

Mayová má nyní 12 měsíců na to, aby prošla s úspěchem velmi komplikovaným politickým a ekonomickým terénem. V parlamentu má její vláda jen těsnou většinu, zastánci Brexitu si stěžují na pomalý postup jednání o Brexitu, proevropští aktivisté požadují nové referendum. Dalším problémem se jeví skutečnost, že Severní Irsko a Skotsko v brexitovém referendu volily proti.

Wales a Skotsko už připravují plány, jak postupovat, kdyby květnová jednání mezi Londýnem a Bruselem neuspěla.  Severní Irsko je už druhým rokem v politické krizi a bez místní vlády.

Mayová před svým turné zdůraznila, že je přesvědčena, že odchod z EU posílí vazby, které Británii spojují.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.