Puigdemontovo zatčení rozpoutalo celoevropskou debatu o Katalánsku

Zatčení Carlese Puigdemonta v Německu vrátilo tohoto politika na evropskou politickou scénu a dotklo se také Skotska, kde pobývá další katalánská politička. S jejím vydáním nesouhlasí skotská premiérka.

Carles Puigdemont se objevil před německým soudem, jde o první krok k jeho vydání. Tím se katalánský separatista dostal zpět na evropskou politickou scénu.

Prozatím soudce rozhodl, že Puigdemont má zůstat ve vazbě. Puigdemont prchnul ze Španělska v říjnu a odjel do Bruselu. V neděli byl zatčen německou policií, která jednala na základě evropského zatykače. Španělská justice ho chce soudit v souvislosti se snahami o odtržení Katalánska, vzpoury a zneužití veřejných peněz. Německo, konkrétně soud ve Šlesvicku, má na vyřízení lhůtu 60 dní.

Zatčení v Německu rozpoutalo debatu o katalánském konfliktu, což separatisty, kteří bojují za nezávislost, povzbudí, aby pro svůj boj získávali mezinárodní pozornost. Je to ovšem také další rána pro katalánské politiky, kteří organizovali referendum o odštěpení. Hlavní členové Puigdemontovy vlády jsou vězněni od října a španělský soudce nařídil zadržení dalších.

Španělsko také usiluje o vydání další uprchlice, katalánské političky Clary Ponsatí, která momentálně pobývá ve Skotsku.

Rozhodnutí je na soudech, ale…

Vláda Angely Merkelové uvedla, že rozhodnutí je na německých soudech. Ovšem zároveň padla podpora španělského justičního systému. Mluvčí Merkelové uvedl, že „Španělsko je demokracie, kde panuje vláda práva.“ Německá vláda se domnívá, že katalánský konflikt musí být vyřešen v rámci španělského právního a ústavního pořádku.

Právníci uvádějí, že není pravděpodobné, že by německý soud vydání odmítl. Nicméně předpokladem vydání je, že trestný čin, který vedl k vydání zatykače ve Španělsku, je trestným také v Německu. Jenže v německém trestním zákoníku trestný čin vzpoury neexistuje, takže to může být problém, říkají právní odborníci.

Německé právo zná velezradu, která je podobná vzpouře, ale vyžaduje, aby se podezřelý dopustil násilí, nebo jím vyhrožoval. Takže je pravděpodobné, že Puigdemont bude vydán na základě obvinění ze zneužití veřejných peněz. Zda může být vydán i kvůli vzpouře, se ještě bude analyzovat. Pokud bude vydán jen kvůli zneužití veřejných peněz, čeká ho podstatně nižší trestní sazba.

Puigdemontovo zatčení vyvolalo v Katalánsku chaos, více než 100 lidí bylo zraněno, když v Barceloně vypukly nepokoje. Zástupce Baskické nacionalistické strany uvedl, že problém je internacionalizován více než kdy jindy a vyzval EU k odpovědi na teritoriální problémy Španělska. Právě tato strana je ovšem pro národní španělskou politiku zásadní, protože pomohla španělské vládě prosadit rozpočet tohoto roku.

Ve Skotsku byli zastánci Skotské národní strany rozčileni nad tím, že by Ponsatí mohla být vydána. Zástupci této strany říkají, že skotská policie by neměla jednat podle zatykače. Skotská premiérka Sturgeonová vyslovila „silný nesouhlas“ se snahami zatknout katalánské politiky, ale uvedla, že její vláda nemůže intervenovat. Police a soudy musejí zachovávat řádný proces, řekla Sturgeonová.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.